TISKOVÁ ZPRÁVA - SCANDI 2020 / Pro média

V Plzni, 2. ledna 2020


Přehlídka severských filmů SCANDI 2020 v Plzni

Žena zamilovaná do nevlastního syna. Stokilová slečna milující své tělo. Reportér ve spárech ISIS. Vrah spolupracující s vyšetřovateli. Sedmdesátník s děsivým tajemstvím.

Přehlídka SCANDI již pošesté vybírá to nejlepší z průřezu žánrů, které filmový sever definují. Od dramat přes thrillery až po provokativní dokument. V Plzni se bude konat v Moving Station ve dnech 10. – 12. ledna. Páteční zahájení nabídne krom dvou filmových projekcí také Skandinávský večírek s tematickým pub quizem a soutěží o nejlepší model severského oděvu.

V rámci SCANDI 2020 uvede distribuční společnost Film Europe šest premiér a všechny z nich bude možné vidět i v Plzni.

Zahajovacím filmem bude dánské drama SRDCOVÁ KRÁLOVNA, který se stal i hlavním motivem vizuálu nadcházejícího ročníku. Snímek, přinášející kontroverzní téma vztahu starší ženy a mladého chlapce, natočila režisérka May el-Toukhy, která s ním už stihla uchvátit diváky na festivalu v Sundance (cena diváků plus nominace na velkou cenu poroty), v domácím Göteborgu (cena pro nejlepší film a cena diváků) a dalších. Film je dánským kandidátem na Oscara a hlavní roli v něm ztvárnila známá dánská herečka Trine Dyrholm (za film Komuna získala v roce 2016 na MFF Berlíně cenu pro nejlepší herečku).

Srdcová královna není jediným oscarovým kandidátem, který bude k vidění na přehlídce SCANDI. Do českých kin zamíří také novinka od známého norského režiséra Hanse Pettera Molanda JÍT KRÁST KONĚ, kde v hlavní roli exceluje světoznámý švédský herec Stellan Skarsgard. Ten k desítkám rolí ve filmech nejrůznějších žánrů naposledy přiřadil i český opus Nabarvené ptáče. Režisér Moland má za sebou celou řadu úspěšných filmů, mimo jiné také tragikomedii BOJ SNĚŽNÉHO PLUHU S MAFIÍ (2014), která bude plzeňskou edici letošního SCANDI uzavírat. Snímek Jít krást koně je natočen podle stejnojmenného románu Pera Pettersona a z posledního Berlinale si odnesl Stříbrného medvěda za umělecký přínos. Vypráví příběh zralého muže, který nemůže zapomenout na tragédii i vášeň, která zformovala jeho život. V retrospektivně vyprávěném dramatu ze 40. a 90. let jsou vzpomínky na mládí živější než současnost…

Silným tématem letošní přehlídky jsou s odkazem na loňský islandský hit „ženy na válečné stezce“, ženy jako vůdkyně deroucí se do popředí a pevně v rukou držící své postavení i budoucnost. Kromě zahajovací Srdcové královny to bude provokativní dánský dokument PĚKNĚ TUČNÁ SEBELÁSKA. Film o ženách, které se o sobě nestydí říct, že jsou tlusté, přináší revoluci do konvenčního pohledu na krásu, zpochybňuje kosmetické standardy a podporuje pozitivní přístup k lidskému tělu, ať je jakékoliv… Třetí premiérou ve znamení žen bude finské historické drama z 20. let minulého století, V MARIINĚ RÁJI (režie Zaida Bergroth), které vypráví o charismatické kazatelce Marii a dospívající Salome, která ji zbožňuje. Když se Salome spřátelí s místní dívkou z ulice Malin, její dosavadní pohled na svět dostává trhliny a Salome je najednou rozpolcená mezi příslibem nově objevené svobody a Mariinou nebezpečnou, všepohlcující láskou. Chybět samozřejmě nebude ani ŽENA NA VÁLEČNÉ STEZCE (režie Benedikt Erlingsson, 2018), loňský titulní film přehlídky, který zaznamenal velký divácký ohlas.

Z drsnějších žánrů letos SCANDI uvede noir thriller o masovém vrahovi a největším justičním skandálu v dějinách Švédska DOKONALÝ PACIENT. Strhující příběh o největším právním skandálu ve švédské historii vypráví o reportérovi, který zpochybnil celý právní systém. Hannes Råstam se léta snažil prokázat nevinnu Thomase Quicka, odsouzeného na doživotnímu vězení na psychiatrii. Odhalil právní chaos, který Quicka do vězení dostal. Nikdo však neměl zájem na tom, aby byl osvobozen a zproštěn vinny nejhorší sériový vrah ve Švédsku, kanibalistický násilník, který byl odsouzen za osm vražd a přiznal se k dalším dvaceti pěti. Příběh, předkládaný divákovi jako rafinovaná skládačka, postupně odhaluje neuvěřitelný případ, napínavý až do ohromujícího konce…
Uvedeme také jeden z nejlepších dánských filmů loňského roku VIDÍŠ MĚSÍC, DANIELI, vyprávějící skutečný příběh fotoreportéra, který byl v roce 2013 zajat a 398 dní držen v zajetí teroristickou organizací bojovníků Islámského státu. Film sleduje Danielův boj o přežití v zajetí, i hrůzu, kterou prožívala Danielova rodina v Dánsku, snažící se vyrovnat se strachem, že už nikdy neuvidí svého syna naživu.

Více informací k programu a předprodej vstupenek najdete na webových stránkách johancentrum.cz/program. Vstupenky lze také zakoupit přímo přes GoOut.net či na místě. Pokladna bude otevřená vždy hodinu před projekcí.