DNY PRO DUŠEVNÍ ZDRAVÍ 2018 V PLZNI / Program Moving Station

6. 10. 2018


„O duševním zdraví na rovinu.“


Pořadatelé: Ledovec, z.s. a Epoché, z.s.

Mediální partneři: Studio 27, Český rozhlas Radio Wave, Český rozhlas Plzeň,
Spolupracovníci: Animánie, České galerie při Fokusu Praha, z.ú.

Výstava:

6. - 10. ŘÍJNA 2018

Duševní zdraví nás baví! aneb Recykliteratura v souboji s mýty a stereotypy

Výstava z dílny Kanceláře pro uvádění mýtů o duševním (ne)zdraví na pravou míru (Pracovní skupina výzkumu a prevence stigmatizace a diskriminace NUDZ) představuje nejčastější stereotypy o duševních onemocněních v kontrastu s fakty.

 

SOBOTA 6. 10. 2018 

Workshopy:

14:00 – 15:30 velký sál

Hearing voices

Adi Hasanbašić

Věděli jste, že hlasy slyší zhruba 2 až 4 % světové populace? Slyšet hlasy však samo o sobě nemusí znamenat onemocnění. Vyšetřením mozku se potvrdilo, že osoba slyšící hlasy zažívá, že s ní skutečně někdo mluví. Studie prokázaly, že rozdíl mezi lidmi, kteří slyší hlasy a zároveň jsou duševně nemocní, a lidmi, kteří nemocní nejsou, není ve formě hlasu, nýbrž v tom, co hlas říká. Na workshopu se společně naučíme, co fenomén slyšení hlasů znamená a zda jde o běžnou charakteristiku člověka nebo o patologii. Zjistíte, jaké pocity mají lidé, kteří slyší hlasy, a jak se hlasy projevují.

--------------------------

Workshop povede Adi Hasanbašić, psycholog a psychoterapeut. Zakladatel hnutí slyšení hlasů na Balkáně a jeden ze zakladatelů pražské skupiny slyšení hlasů.

Přeložil několik vědeckých knih z psychologie a psychoterapie a napsal články z psychoterapie, fenoménu slyšení hlasů a psychologie.

 

16:00 – 18:00 velký sál

Open dialog

Martin Novák, Ctibor Lacina

Dialog je jedna z prvních věc, které se v životě naučíme. Podle Jaakka Seikkuly je to jednoduchá věc. “Dialog je vlastně tak jednoduchý, že té jednoduchosti mnohdy ani nemůžeme uvěřit. A pořád se zdá, že je to jedna z nejtěžších věcí v naší práci.“ Během workshopu představíme otevřený dialog jako způsob práce s lidmi, kteří se potýkají se závažnými psychickými potížemi, a jejich blízkými. Představíme základní principy a myšlenky tohoto přístupu, jako je respekt k nejrůznějším hlasům objevujícím se na setkání s klientem a jeho podpůrnou sociální sítí. Pokusíme se také přiblížit zážitek bytí v dialogu pomocí jednoduchého cvičení.

 

Martin Novák: Narodil jsem se v Ostravě a aktuálně žiju v Brně. Tady jsem vystudoval psychologii na Fakultě sociálních studií a v současné době pracuji v jednom z vznikajících center duševního zdraví. Jako psychologa a psychoterapeuta mě nejvíce ovlivnila daseinsanalýza a dialogický přístup. Jsem dlouholetým členem Spolku Narativ. Vedle profese psychologa se věnuji etnografickému výzkumu probíhající reformy psychiatrické péče.

 

18:30 – 19:30 velký sál

Panelová diskuse

„Když se JICH zrovna nebojí, tak s NIMI aspoň nechtějí mít nic společného“.

Moderuje Studio 27 „zaostřeno na duši“

Přizvaní hosté z řad uživatelů a zástupců služeb budou diskutovat nad tím, v čem stigma spatřují, kde se s předsudky, stereotypy a diskriminací potkávají. Budou společně nahlas přemýšlet nad tím, co se dá v rámci snižování stigmatu v podmínkách české společnosti dělat.

 

14:00 – 14:45 - místnost se sloupem

Vyhlášení celoroční fotografické a výtvarné soutěže spojené s workshopem

Název soutěže: „O duševním zdraví na rovinu“

Práce s tématem duševního zdraví a nemoci ve škole a v rodině – krátký metodický workshop pro pedagogy a všechny dospělé pracující se skupinami dětí a dospívajícími, včetně rodičů

Seznámení s pravidly soutěže, představení metodických materiálů k soutěži.

Martina Voráčková

Animovaným filmem se podrobněji zabývá od roku 2006, kdy založila Animánii. Jako výtvarný pedagog na Základní umělecké škole tíhne k výtvarné stránce filmového vyjádření. Pracuje jako lektorka dlouhodobých kurzů, výtvarných a animačních workshopů pro děti i dospělé, galerijních animací i programů pro školy v Čechách i zahraničí. Upřednostňuje klasické animační techniky jako základ pro tvorbu filmu i pochopení řeči filmu. Deset let působila také na Ledovci v dílnách a vedla výtvarku. Věnovala se mladým lidem se zkušeností s duševním onemocněním v rámci služby podporované vzdělávání.

 

15:00 – 16:30 – místnost se sloupem

Workshop Animánie

Za použití animace vznikne první soutěžní práce na téma „O duševním zdraví na rovinu“ - pro děti od 10 let.

Honza Příhoda

Studoval multimediální tvorbu a tím se v podstatě i živí. Točí, stříhá, dělá filmovou postprodukci, filmové triky a animace pro komerční využití. Jako lektor animačních workshopů působí u nás i v zahraničí. Je vyznavačem klasické animace, komiksové kresby a tradičních filmařských postupů s využitím nejmodernějších médií a techniky. S projektem Animánie spolupracuje od samého počátku. V Animánii působí během roku jako lektor a technická podpora. Ke konci roku se z něj vždy stává ředitel festivalu.

 

15:00 - 16:00 – za kavárnou

Divadlo pro děti – Teátr Vaštar - Pan Žabák aneb Za dobrodružstvím

 

 

Večerní hudební program:


19:30 – 21:00 – za kavárnou

Společný koncert dvou svébytných písničkářů Jiřího Smrže a Slávka Klecandra spojeného s kapelou Oboroh.

 

21:00 – 23:00 - za kavárnou

ŽENEVEŠ

Nenechte si ujít druhé a poslední letošní vystoupení postpunkové dívčí skupiny levitující na plzeňské alternativní hudební scéně!

Iveta Pohořelá- zpěv, saxofon

Štěpán Strýček- cello

Jan Heczko- trombon

Lucie Musilová- flétna

Miroslav Juhos- baskytara

Jana Eismanová- bicí