festival DIVADLO, Hlavní program: BLUDIŠTĚ SEZNAMŮ (Boca Loca Lab) / Program Moving Station

Bludiště seznamů Mluvená opera, která se skládá z výčtů, seznamů, katalogů a rejstříků počínaje těmi nejznámějšími jako jsou abeceda či Mendělejevova tabulka chemických prvků. Seznamy můžou působit všedně, ale i závratně, když dojde na fantastická imaginární města podle Itala Calvina nebo obrazy, z nichž se skládá „nepochopitelný vesmír“ v magické povídce Jorge Louise Borgese. Hlavním inspiračním zdrojem byl pro tvůrce tohoto operního formátu ovšem Umberto Eco a jeho objemná kniha Bludiště seznamů.  

Vstupenky jsou k dostání na prodejních místech Plzeňské vstupenky nebo na www.plzenskavstupenka.cz.

Opera ve své původní verzi pod názvem Sezname, otevři se! vznikla na objednávku festivalu NODO (Dny nové opery Ostrava), který pořádá Národní divadlo moravskoslezské a Ostravské centrum nové hudby. Za účasti orchestru Ostravská banda a sboru Canticum, v hudebním nastudování Ondřeje Vrabce, zazněla v původní verzi ve světové premiéře 26. června 2014 v divadle Antonína Dvořáka v Ostravě. V této podobě získala Cenu Divadelních novin za rok 2014. Skladatel Martin Smolka ji nyní přepsal pro smyčcové kvarteto, harfu a klavír a Jiří Adámek s výtvarnicí Ivanou Kanhäuserovou vytvořili minimalistickou scénografii, která počítá s těsnou blízkostí diváků a účinkujících. V hlavních rolích vystupují společně s kontratenoristou Janem Mikuškem herci-mluvci ze skupiny Boca Loca Lab. Ti jsou pod vedením Jiřího Adámka zvyklí na hudebně přesné pokyny, detailní práci s hlasem a dokonalou souhru rytmicky stylizované mluvy.  

Režie: Jiří Adámek 
Scénografie: Ivana Kanhäuserová
Zvukový design: Jan Veselý a Eva Hamouzová
Světelný design: Jan Kalivoda a Ivana Kanhäuserová
Produkce: Maria Cavina (jedefrau.org), Lenka Hradilková (HIS)
Koprodukce: Jedefrau.org a Motus (produkce divadla Alfred ve dvoře)

Obsazení:
Mluvčí: Vendula Holičková, Bára Mišíková, Pavol Smolárik a Daniel Šváb (členové skupiny Boca Loca Lab)
Kontratenor: Jan Mikušek
Smyšcové kvarteto Pavla Bořkovice: Alexej Aslamas (housle), Ondřej Hás (housle), Matěj Kroupa (viola) a Štěpán Drtina (violoncello)
Klavír: Jana Holmanová
Harfa: Hedvika Mousa Bacha

Premiéra 27. června 2016 v Alfredu ve dvoře