JEDEN SVĚT: Projekce pro rodiny s dětmi / Program Moving Station

17. 3. 2018, 15:00

Pásmo tří krátkých filmů vhodných pro děti od 8 let
Projekce uzpůsobené pro diváky s mentálním postižením, autismem, epylepsií apod.
Po projekci následuje workshop pro děti.
Vtupenky ZDE

Hadí dívka

Jens Pedersen / Dánsko / 22 min.

Přestože mongolskou dívku Erdenchimeg bolí celé tělo a v hloubi duše cítí smutek, nehodlá se vzdát. Velký sen ji žene kupředu a dodává sílu překonat četné překážky.

Erdenchimeg je jedenáctiletá dívka, která žije se svou matkou v prosté jurtě v hlavním městě Mongolska. Často se jí stýská po otci, který byl odsouzen k mnoha letům vězení. Nezapomíná ale snít. Ráda by se stala profesionální hadí ženou. Na přímluvu samotné trenérky dostává dívka životní šanci navštěvovat prestižní akrobatickou školu. Přestože se mezi dívkami z bohatých rodin cítí nepatřičně, odhodlaně pokračuje a podstupuje náročný a bolestivý trénink. Nejde jí totiž jen o zábavu. Stát se akrobatkou je šance, jak si splnit sen a uživit sebe i rodinu.

 

Lenno a jeho rybka

Shamira Raphaëla / Nizozemsko / 18 min.

Působivý portrét problémového chlapce, který se ze všech sil snaží, aby „zapadl“ mezi ostatní. Není to ale vždy snadné. Každý má totiž trochu odlišnou představu o tom, co je správné a co špatné.

Desetiletý Lenno si přinesl domů novou akvarijní rybku – skaláru. Mají toho dost společného. Lenno dlouhodobě řeší své sklony k násilnému chování a musí navštěvovat školu pro problémové děti. Skalára je zase známá svou agresivitou, se kterou útočí v akváriu na ostatní ryby. Lenno má pro rybku pochopení. Není pro něj snadné být „hodným klukem“ a žít podle představ svého okolí. Radám svého otce naslouchá se vzdorem, trápí ho, že není podobný svému bratrovi i že nevídá častěji svou matku. Dokáže si Lenno a jeho rybka najít své místo mezi ostatními?

 

Rozárka a kuchařky bez domova

Theodora Remundová / ČR / 15 min.

Jaký je rozdíl mezi vegetariánstvím a veganstvím? A mohou mít tyto způsoby stravování něco společného s bezdomovectvím? Zdánlivě nesouvisející témata se propojí v příběhu mladé dívky.

Jedenáctiletá Rozárka už několik let nejí maso. Rozhodla se tak proto, že se jí nelíbí životní podmínky zvířat ve velkochovech. Jednoho dne se setká s kuchařkami z veganské restaurace Kuchařky bez domova v centru Prahy. Jídlo zde vaří dívky a ženy, které přišly v minulosti o domov a žily v drsných podmínkách přímo na ulici. Setkání s těmito ženami přináší Rozárce k jejímu soucitu se zvířaty a ohleduplnosti k přírodě další důležitá témata. Co pro Rozárku znamená domov?