Michal Záhora: VÝROČÍ - tanec / pohybové divadlo / Program Moving Station

13. 11. 2018, 20:00

 

taneční kaleidoskop z historie republiky / dance kaleidoscope from the history of the republic

Jak odtančit sto let a nezbláznit se z toho? Taneční kaleidoskop z dějin člověka, který může – ale nemusí – připomenout naše současné výročí. Čtyři různí tanečníci, čtyři odlišná těla, čtyři temperamenty a řada povědomých okamžiků. Historie v pohybu, tanec jako záznam paměti individuální i kolektivní.

Nejnovější inscenace Michala Záhory, na jejímž počátku stála touha oslavit stoleté výročí vzniku republiky.
 

How to dance away a hundred years without going crazy? A dance kaleidoscope from the history of a man which may – but doesn´t have to – recall the present anniversary of the Czech State. Four different dancers, four different bodies, four characters and a number of familiar moments. History in movement, dance as a record of individual and collective memory.

Michal Záhora´s latest production, born from the desire to celebrate the foundation of Czechoslovakia, its 100th anniversary.

 

Videotrailer.
 

Koncept, choreografie, režie / Concept, choreography, directed: Michal Záhora

Tvorba, interpretace / Creation, performed: Josef Bartoš, Anna Línová, Zuzana Richterová, Michaela Suša

Dramaturgie / Dramaturgy: Marta Ljubková

Choreografická spolupráce / Co-operation with choreography: Honza Malík, Jana Vaníčková

Hudba / Music: Carlo Natoli

Kostýmy / Costumes: Zuzana Kubíčková

Scénografie / Stage design: Peter Smetáček, Michal Záhora

Světelný design / Light design: Robert Štěpánek, Michal Záhora

Svícení: Lukáš Benda

Produkce / Production: Honza Malík

PR: Karolína Šnajdrová

 

Koproducenti / Co-producers: TANEC PRAHA /PONEC-divadlo pro tanec, Praha; K-klub, Jičín

Vytvořeno s finanční spoluúčastí / Created with a financial contribution: Hl.m.Praha, MK ČR, město Jičín City

Za podpory / Supported by: Studio ALTA, Studio Dance Perfect, Czech Tourism-Společné století, Balada SITE

 

Světová premiéra: 28.+30.10. 2018, PONEC-divadlo pro tanec, Praha

Mimopražská repríza: 7.11. 2018, Masarykovo divadlo, Jičín

Reprízy: 13.11. 2018 Moving Station, Plzeň ; 23.11. 2018 Roškotovo divadlo, Ústí n.O. ; 4.12. 2018 PONEC-divadlo pro tanec, Praha

 

Délka: 45 min

 

Poděkování / Thanks to: Yvona Kreuzmannová a Markéta Perroud, technický a produkční tým divadla Ponec, Lucia Kašiarová a Studio ALTA, Lenka Ottová a Studio Dance Perfect, Lenka Vacková a K-klub v Jičíně, Jan Szucs, Josef Záhora, Jana Baladová, Marie Faruzelová, Jakub Vrbík, Ondřej Kačer, Patrik Balonek, Matěj Sláma, Jirka Jiráček, Vojta Brtnický, Lukáš Bajer (projekt ČS100), Zdeněk Vejvoda, Renata Johnová, Zuzana Rejchová, Evženie Brabcová, Kateřina Stupecká, Nora Sopková.

 

Pulsar z.s. (zal. 2017) vytváří platformu pro realizaci děl Michala Záhory v oblasti současného tance.  Kurátorem činnosti a umělecké práce je Honza Malík. Oba umělci působili dříve v souboru Nanohach (2004-2016). Prioritně se jedná o tvorbu nových představení ve všech formách, se kterými svět současné taneční tvorby pracuje. Dalším záměrem uskupení je zajistit kontinuální činnost v rámci České Republiky a uvádět díla i v zahraničí. Třetí oblastí, kterou si spolek vytyčuje za cíl, je práce na poli vzdělávání. To jak v rovině profesionální, poloprofesionální, tak čistě amatérské.
 

Michal Záhora absolvoval Konzervatoř Duncan centre (2003). Zahraniční studijní pobyt absolvoval ve Stockholmu, po jehož ukončení ihned získal angažmá v norském národním souboru Carte Blanche. Poté následovalo angažmá v taneční skupině choreografa Roberta Zappaly v Itálii (2004-2005). Tříleté angažmá absolvoval Michal následně v britském národním souboru Scottish Dance Theatre (2006-2008). Ojedinělé a široké zkušenosti získal při práci v uvedených souborech, ale také v rámci nezávislé umělecké činnosti. Spolupracoval s více, než osmnácti zahraničními a českými choreografy, ze kterých jmenujme alespoň Ohada Naharina, Amandu Miller, Inu Christel Johannessen, Adama Benjamina, Evu Blažíčkovou. Své vlastní choreografické tvorbě se Michal věnoval zejména jako člen souboru NANOHACH (2005-2016). Mezi jeho autorská díla patří Synchronicity, Resonance, Orbis pictus, Diptych, DEVOID, Pulsar, Koncert pro NI, Slavnost (taneční pouť krajinou). Všechny jeho inscenace na sebe strhly pozornost kritické i divácké divadelní obce u nás i v zahraničí (Irsko, Itálie, Německo, Rumunsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švýcarsko, USA, Velká Británie). Za svoji choreografickou a interpretační práci byl nominován na nejrůznější ceny ve svém oboru: Cena Thálie, Cena SAZKY za objev v tanci, výroční ceny Opera plus. Souběžně s choreografickou a taneční činností se Michal také systematicky zabývá uměleckým vzděláváním a pedagogické praxi. Vedl semináře na London Contemporary Dance School – The Place (Londýn), Rambert school of ballet and contemporary dance (Londýn), The Space – Scottish School of Contemporary Dance (Dundee). Průběžně od roku 2008 vede vzdělávací semináře pro profesionály, studenty tanečních škol nebo pro pedagogy a účastníky celorepublikových přehlídek amatérského tance a základních uměleckých škol. V letech 2009-13 byl ředitelem Konzervatoře Duncan centre, kde byl také několik let pedagogem. Vyučoval i na Janáčkově konzervatoři v Ostravě. 

Přílohy