Spielraum Kollektiv: RELAX NOW! - divadelní představení / Program Moving Station

Divadlo z všedního dne, z Berlína, Londýna a Prahy.

Inscenace vznikala v Praze, Londýně a Berlíně. Spiellraum Kolektiv v ní zkoumá každodenní život hlavních měst. Jak se projevuje fenomén spěchu a současné výkonné společnosti na tělech a pohybech jejich obyvatel? Hledáme identitu ve změti informací a neustálých změn, kde josu vzdálenosti zanedbatelné a cíle čím dál nezřetelnější. Kdo ses zastaví prohrál. Nebo je právě to první krok k cíli? Relax Now! je divadelní pozastavení nad rychlostí, kterou probíháme dnešním světem. O ztrátě schopnosti přirozené mezilidské komuikace. O kvalitě života. O čase.  

„Je fascinující pozorovat prostředí, ve kterém se často vyskytujeme, a hledat jeho pravidla. Naše inscenace je pozastavením nad rychlostí, kterou probíháme dnešním světem. A to nemyslím jenom fyzicky. Nejenom že pořád můžeme nebo spíš musíme cestovat -  spěchat z místa A na B - horší je to, co se dennodenně necháme „projíždět“ hlavou.“ Mathias Straub (Spielraum Kollektiv)

Přípravy a rešerše projektu probíhaly hojně ve veřejných prostorech, například na berlínském nádraží Ostkreuz a pražském Václavském náměstí. V Londýně se místem inspirace stala turistická zóna v okolí Big Benu nebo čtvrť City of London. Z nasbíraného pohybového materiálu z veřejného prostoru skupina vytvořila vlastní výrazový jazyk.

„Chceme vypozorovat, co s námi spěch dělá, a přenést to na scénu. Zajímají nás hlavně ty momenty, ve kterých se lidé přestávají kontrolovat. Vymysleli jsme různé taktiky, jak pozorovat a natáčet lidi pro náš výzkum, aniž by si nás všimli. Ve veřejném prostoru jsou nasazeny všechny naše smysly a základní instinkty. V inscenaci většinou pohybem citujeme situace, které nám připadají výstižné. Pracujeme s projekcí, přinášíme každodenní momenty do divadla a nakládáme je na naše těla“, říká k tvůrčímu procesu Linda Straub.​

Premiéru představení uvedlo Divadlo Archa ve spolupráci s pražskou HAMU.

 

Performeři: Rosalin Hertrich (D), Zdenka Josefi (CZ), Josef Mehling (D/USA), Linda Straub (CZ)
Hudba: Myko (CZ)

Video: Rosalin Hertrich, Zdenka Josefi, Josef Mehling, Linda Straub

Scéna, projekce: Mathias Straub (D)

Světelný design: Michal Horáček (CZ)

Supervize: Roman Horák

Koprodukce: Studio DAMÚZA (Barbora Kalinová)

​Podpořili: Magistrát hl. m. Prahy, Ministerstvo kultury, Studio Ton, AMU