TAJNÉ AKCE STÁTNÍ BEZPEČNOSTI - PŘÍBĚH FALEŠNÉ HRANICE - vyprávění / Program Moving Station

Přijďte se společně s námi seznámit s největší tajnou akcí státní bezpečnosti, která manipulací hranic vytvářela pasti, do nichž chytala lidi, kteří se snažili uprchnout před zločinným komunistickým režimem. 

S novými dosud nepublikovanými příběhy falešných hranic v Československu nás seznámí Václava Jandečková, autorka knihy Kámen, která je vnučkou Oty Tulačky, politického vězně komunistického režimu, která první na základě svědectví pamětníků a výzkumu archivních pramenů tuto akci tajné bezpečnosti podrobně zmapovala.

Navštíví nás také paní Moravcová, dcera viceředitele Škodových závodů v Plzni a oběti akce Kámen, jediného Čechoslováka který kdy obdržel Carnegieho cenu ve Velké Británii. 

Akce Kámen ukazuje skutečnou podstatu minulého režimu. Nešlo o ideje, nešlo o lidi, nešlo o spravedlnost. Komunisté roky rozehrávali s vlastními občany hry ve stylu Kámen. Určovali pravidla, nabízeli fiktivní bonusy pro naše životy, a když jsme na ně přistoupili, tak to proti nám zneužili. Ne vždy to muselo znamenat cestu do kriminálu, ale vaz to spolehlivě lámalo.

Ve spolupráci s ProHnutí, Moving Station - kulturní prostor Johan Centrum