Teatr Figur (PL):Jsem celý svět mínus celý svět kromě mě - stínové divadlo + workshop / Program Moving Station

10. 12. 2018, 11:00
 

Jsem celý svět mínus celý svět kromě mě.
Na základě díla Franciszky a Stefana Themersonových. 

Představení pro školy s následným workshopem a ukázkou techniky stínového divadla


Režie: Dagmar Zabska

Scénografie: Edyta Stajniak
Hudba: Tomasz Krzyzanowski
Účinkují: Dominika Byrska / Dagmar Zabska, Tadeusz Dylawerski, Alla Maslovskaya, Mateusz Wróbel
Produkce: Marta Hankus

Financováno z prostředků Ministerstva kultury a národního dědictví Polské republiky v rámci víceletého programu NEZAVISLÁ/NIEPODLEGŁA v letech 2017-2021,v rámci dotačního programu Institutu Adama Mickiewicze Kulturní platformy/Kulturalne pomosty.
www.culture.pl

 

Hra Jsem celý svět minus celý svět kromě mě měla premiéru 29.11.2016 v Krakówě. V současné době vyráží na podzimní turné po Německu, České republice a Slovensku. Představení bude k vidění v Gelsenkirchenu, Schwabisch-gmundu, Bratislavě, Plzni, Píska Lipsku.

Hra Jsem celý svět minus celý svět kromě mě má formu umělecké instalaceJe kombinací výtvarného umění a divadla. Je inspirována velkolepou prací manželů Stefana and Franciszky Themersonových, kteří se výrazně zapsali nejen do dějin polské animace (vzpomeňme například abstraktní snímek The Eye and the Ear, 1945).

Forma představení je určena samotnou prací manželů Themersonových. Je mnohovýrazové, popírajícíjakékoli zaběhnuté formy, zaměřené na interakci s publikem.

Hra se skládá ze sedmi etiud a stínových předmětů, jež jsou inspirovány romány Přednáška profesora Mmaa (Wykład profesora Mmaa, 1958), Bayamus (1965), Dobrodružství Peddyho Bottoma (Przygody Pędrka Wyrzutka, 1954) a dalších.

Teatr Figur Kraków

tvoří loutkové a stínové divadlo. Jeho cílem je vytvářet originální scénografii a umělecké tvary, které hledají nové formy vyjádření spolu s tradičními loutkovými technikami. Soubor cestuje po velkých festivalech i malých scénách po celém Polsku i zahraničí. Nabízí představení pro dospělé i pro děti. Patří mezi nejvýznamnějsí soubory svého oboru v Evropě. 


Divadlo Teatr Figur Krakóvzniklo v roce 2007 a u jeho zrodu byla právě režisérka hry Jsem celý svět minus celý svět kromě mě, Dagmara Zabska.


Teatr Figur je jediným profesionálnístínovýdivadlem v Polsku, a působí na poli divadelním, vzdělávacím, i společenském. V uměleckém díle využívá především í prostředků: stínů, loutek a animacpředmětu.


Teatr Figur nabízí repertoár pro dospělého diváka inspirovaný literaturou, fotografií, výtvarným uměním či komiksem. V nabídce má ale i platformu pro nejmenší diváky, Teatr Figurki, čítající hry pro děti od 3 let výše.


Teatr Figur je divadlem na cestách. Představení prezentuje na mezinárodních festivalech loutkového umění v nejmenších kulturních centrech v Małopolsku. Ze světových štací jmenujme účast na festivalech ve Washingtonu, Moskvě, Soulu či Bagdádu.


Teatr Figur pořádá umělecké a vzdělávací aktivity pro obyvateli sídlišť, obcí i okresů. Jak pro děti, tak dospělé, pro rodiny i školy. Stínové divadlo vytváří přímo s účatníky workshopu - v oknech bytů, schodišť, mateřských škol nebo třeba v tramvaji.


Teatr Figur funguje i jako Centrum divadelní výchovy - nabízí komplexní divadelní výchovpro studentynebo školení v divadelní pedagogice pro učitele.


Hlavními prostředky vyjádření jsou pro Teatr Figur světlo, stín a panenka. Již deset let experimentuje se světelnými zdroji, různými materiály a animačními technikami. Vytváří 3D stíny, používá polarizační filtry, barevné odrazy, či násobený obrazNejmenší stínové obrazjsou velké jen pár centimetrů, největší pak 7 × 5 metrů.


V reportoáru Teatr Figur jsou i velkolepé expozice (za účasti deseti tanečníků, osvětlovacích specialistů a techniků), ale preferovanou formou zůstává představení nablízko - pro skupinu max. několika desítek diváků.


Teatr Figur je aktivní posledních deset let. Za tu dobu představilo již 15 her. V představeních pro dospělé často opouští standardní, pevné rozdělení scény a hlediště. V dětských představeních nastavuje důležitá témat- co znamená být dospělým, co se stane s kočkou poté, co zemře, nebo proč nemůžeme pokaždé získat zlatou medaili.


 

Přílohy