VerTeDance, Petra Tejnorová a kol.: NOTHING SAD - taneční představení / Program Moving Station

Taneční hra volně inspirovaná esejí astronoma J. Keplera „O šestiúhelné sněhové vločce – poutavé čtení o ničem“. A také hrou s energií, fyzičností a organizací…

Fyzikální zákony a chemie určují náš svět, stejně jako nás utváří naše minulost a paměť. Energie rozvíří vlnové délky jak tance, tak představivosti. Pohyb, tělo, tanec vnímáme v daném okamžiku – je tu a najednou není, zmizí navždy pryč. Existoval vůbec? Tři těla v prostoru, jejich náhlé uspořádání, neustálá změna hmoty a tvarů jako spouštěč vzpomínek, emocí a obrazů. Kolik života můžeme vtlačit do jediného zamrzlého okamžiku?  

Režie: Petra Tejnorová

Tvorba, tanec: Tereza Ondrová, Nathan Jardin, Matthew Rogers

Dramaturgie: Maja Hriešik

Hudba: Stanislav Abrahám

Scéna: Adriana Černá

Light design: Katarína Ďuricová

Video-technická spolupráce: Dominik Žižka

Producent: VerTeDance, danceWATCH / Karolína Hejnová

Koprodukce: ALT@RT, 4 dny

Za podpory: MHMP, MKČR, METROSTAV, ALT@RT, 4 dny

Délka představení: 55 min

Premiéra: 11. a 12. října 2017, Studio ALTA, Praha  

 

Z RECENZÍ


Vzniklá choreografie je navzdory chladnému obecnému tématu velmi osobní. Přitom také zcela abstraktní, ačkoli mezi interprety vzniká nezpochybnitelný vztah. Působí bezprostředně jako hra.


Nothing Sad je hrou s pohybem, která uspokojí diváka naladěného na proměnlivost dynamiky pohybu a schopného vnímat čistý pocit, nikoli hledat význam. Protože i když byly motivace intelektuální, výsledek je čistě emoční a analýze se vzpírá.

                                                                                                                                                                                                                                                  Lucie Kocourková, Opera Plus  

 

O AUTORECH

 

VerTeDance

Taneční skupina VerTeDance vznikla v roce 2004 jako trio tvořené tanečnicemi a choreografkami Veronikou Knytlovou a Terezou Ondrovou a světelným designérem Pavlem Kotlíkem. Za více jak 12 let existence vytvořili VerTeDance téměř 20 projektů a spolupracovali s množstvím výrazných tanečních osobností české i zahraniční scény. Soubor je držitelem mnoha ocenění, mimo jiné ceny pro Tanečnici roku (2010, 2017), ceny za Nejlepší světelný design (2012, 2014, 2017) či Ceny divadelních novin (2012, 2014). VerTeDance jsou jedinou českou skupinou, která získala třikrát nejprestižnější ocenění v oblasti současného tance – cenu za Taneční inscenaci roku, a to v roce 2005 (Tichomluva), 2012 (Kolik váží vaše touha?) a 2014 (KOREKCE). V roce 2015 byla VerTeDance udělena cena BE Audience Award 2015 a Mess Festival Award 2015 v rámci BE festivalu v Birminghamu a prestižní ocenění Herald Angel Award 2015 na Fringe festivalu v Edinburghu za inscenaci Korekce.

 

Petra Tejnorová

Vytvořila několik úspěšných inscenací již během studia DAMU. V roce 2008 byla nominována na Cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent. Vytváří jak vlastní divadelní projekty, tak pohostinské režie. Dlouhodobě se věnuje dokumentárnímu divadlu, fyzickému a autorskému divadlu, divadelním sondám do různých společenských a sociálních vrstev. V posledních projektech (NEVINA, NICK) se zaměřila na žánr live cinema, spojení divadla a filmu. Hostovala v Dejvickém divadle (Modrovous/suovodroM), HaDivadle (Přeškrtnutý Sen noci svatojánské), na Nové scéně Národního divadla (Edge, TimINg, Láska a informace), v Divadle Ponec (Kolik váží vaše touha?, You are Here), v Divadle Archa (Lifeshow), v Divadle Minor, v Divadle Alfa atd. Spolupracovala s prostory Jatka 78 (11:55 Pýcha a předsudek, Umění braku on air), Alfred ve dvoře (IAS ON ME DEA), Studio Alta (Uhozené květinou), Roxy/NoD. Autorské inscenace Petry Tejnorové získaly ocenění nejen v Čechách, ale i v zahraničí. Natočila dva krátké filmy (Kniha o plánu - vítězný snímek kategorie VLNY - Ostrava Picture 2013, Mezinárodní kameramanský filmový festival Kamera Oko 2013 - cena za nejlepší kameru). Její poslední dokumentární film „Haló, je tam někdo?“ vznikl společně s choreografkou Terezou Ondrovou a měl premiéru v rámci Tance Praha 2017. Působí taktéž jako pedagog KALD DAMU.