FERDINAND BUČINA - Vzpomínka na Javorník / Výstavy

V únoru a březnu 2017 zdobí kulturní prostor Moving Station výstava fotografií FERDINANDA BUČINY - Vzpomínka na Javorník - ukázka vyjímečného díla fotografa a kameramana, který sledoval vztah člověka a přírody v různých politických režimech, v centrech i v zapadlých vsích. Jádro výstavy tvoří cyklus fotografií moravského Horňácka ve 40. letech 20. století.
Výstava je otevřená do 21. 3. 2017, PO - PÁ, 10 - 19 hodin
a vstup je zdarma.

21. 3. 2017 proběhne od 17 hodin komentovaná prohlídka výstavy s kurátorem Janem Freibergem a Tomášem Raslem - vnukem Ferdinanda Bučiny.

Ferdinand Bučina se poprvé na Horňácko vypravil v roce 1937 jako zpravodaj Československého filmu, kde pro týdeník do kin zaznamenal pouť v Baltnici pod svatým Antonínkem.

Odtud dostal od poutníků doporučení a do vesnice Javorník se vypravil. Obec navštívil s fotoaparátem v následujících letech mnohokrát. V roce 1941 vyšla kniha fotografií Bučiny - Lidé z Javorníka, jejímž obsahem jsou venkovské zvyky, tradice a svérázný folklor Horňácka. Bučina plánoval vydat další knihu s názvem Vzpomínka na Javorník a během dalšíchch let vytvořil stovky fotografií krajiny a lidí ve všech ročních obdobích. 

Na javornických loukách zachytil řady sekáčů opřených do kosišť v bílých konopných košilích a kalhotách tzv. “traslavicích”, nebo tytéž kosce při odpočinku se stopkou slivovice nalitou ze “sodovčáku” mezi prsty. Archajicky působí krajina se stádem ovcí s pasáky vycházející za humny na louky. Dramatické jsou snímky krajin s nádhernými oblaky patrně před bouřkou. Harmonicky působí fotografie na níž žena a muž jedou na fůře sena taženém voli (tzv.šůrky) domů s pohledem do svého kraje na úzká těžce obdělaná políčka.

"Nyní pracujeme s kurátorem Janem Freibergem na prvním vydání knihy Vzpomínka na Javorník, kterou Ferdinand Bučina připravil k tisku, ale v poválečných poměrech v Československu nevyšla", vysvěluje Tomáš Rasl, vnuk Ferdinada Bučiny.