Výstava ilustrací na peroně / Aktuality

Devatenáctka českých a slovenských ilustrátorů a ilustrátorek se rozhodla podpořit kolektiv, který si říká české tety neboli Ciocia Czesia a zpřístupňuje osobám z Polska cestu k bezpečné interrupci v českých nemocnicích.

Vzniklo tak benefiční tričko s motivy solidarity a neústupnosti boje za reprodukční práva. Jednotlivé ilustrace i celý motiv jsou k vidění v oknech Moving Station na peron nádraží Plzeň-Jižní Předměstí. Výstava bude přístupná od 13. 4. komukoliv, kdo se sejde podívat na vlaková nástupiště číslo 2 a 3.

Podle polského Ústavního soudu není možné od konce letošního ledna podstoupit umělé přerušení těhotenství ani v situaci, kdy plod trpí závažnou vývojovou vadou. Nehledě na četné protesty veřejnosti, lidskoprávních organizací i Evropské unie omezil polský stát přístup k interrupcím pouze na případy incestu, znásilnění a vážného ohrožení života matky, a nastolil tak nejpřísnější protiinterrupční legislativu v EU.

České tety“ proto konkrétně pomáhají všem polským osobám potřebujícím interrupci a nutné výdaje pokrývají z dobročinných sbírek a příspěvků. K tomu posloužil i prodej benefičního trika, na jehož designu se podílelo 19 ilustrátorů a ilustrátorek. Každý z nich přispěl vlastní ilustrací, která ve výsledku poskládala obrys blesku – symbol celého hnutí známého pod názvem Strajk kobiet. Jakkoliv výtvarné zadání nebylo nijak určeno, motiv radikální solidarity a neústupnosti boje za reprodukční práva prostupuje každou jednotlivou kresbou.

 

Autoři ilustrací: Štěpánka Jislová, Juliana Chomová, Lucie Lomová, Martina Fischmeister, Marek Rubec, Michal Kocourek, Jana Jarošová, Barbora Demovičová, Viktor Svoboda, Gabriela Plačková, Michal Šumichrast, Marie Butula, Lela Geislerová, Marek Pokorný, Noemi Valentíny, Terezie Unzeitigová, Marek Kulhavý, Marie Kraus, Linda Retterová.

 

Kolektiv Ciocia Czesia pomohl od listopadu 2020 až do začátku března 2021 rovným 100 lidem. Jenom během první sbírky vybral 280 000CZK (zdroj: https://zrzutka.pl/zwa9fx).