PULSAR & Jitka Čechová, Nikola Němcová: PŘÍŠTÍ PŘÍSLIBY / Program Moving Station

28. 11. 2019, 19:00

Setkání umělců a veřejnosti spojené s premiérou děl nastupující tvůrčí generace (Jitka Čechová, Nikola Němcová) a přednáškou přední taneční publicistky Niny Vangeli – ohlédnutí za 30 lety tance a reflexe dnešní doby.

Co v dnešní době formuje umělcovo sebevyjádření? Nakolik je umělec nucen podléhat současným trendům? Jaký vývoj tanečního umění můžeme očekávat?


Jitka Čechová: Chiaroscuro Hédonistico
Nikola Němcová: Diskurz pomíjivosti 

Producent: Pulsar z.s.
Koproducenti: TANEC Praha z.ú. & PONEC-divadlo pro tanec, Johan z.s. & Moving Station, Plzeň; Terra Madoda z.s. & divadlo 29, Pardubice
Reprízy: 19. 11., 18:00, PONEC-divadlo pro tanec, Praha; 20. 11., 18:00, Umělecké centrum UP, divadlo K3, Olomouc; 21. 11., 18:00, Cooltour, Ostrava; 26. 11., 20:00, divadlo 29, Pardubice, 28. 11., 19:00, Moving Station, Plzeň

 

Jitka Čechová: CHIAROSCURO HÉDONISTICO

 

Tedy světlo a tma…     

 

Mladí, krásní, dokonalí…a sami pro sebe. Stoupají ke hvězdám a ještě výš. Nevidí, neslyší, jejich jediným společníkem je odraz v zrcadle. „Já jsem král slunce, já jsem královna vesmíru,“ zní v jejich hlavách. Ale co se stane, když spadnou ze svých vykonstruovaných výšin? Když dopadnou na zem, z níž jsou stvořeni? „Prach jsi a do prachu se navrátíš.“  Teprve tehdy se otevřou temná zákoutí jejich pokroucené duše. Náraz bude bolet, ale je jedinou cestou, jak se stát plnohodnotným člověkem. Člověkem se všemi jeho nedokonalostmi.

 

Choreografie je variací příběhu o Narcisovi, úvahou o tom, do jaké míry jsme ovlivněni potřebou dokonalosti. 

 

Choreografie, scénografie, tanec: Jitka Čechová

Hudba: David Lynch, Angelo Badalamenti, David Michal

Mix hudby: Václav Chalupský

Světelný design: Ondřej Růžička

Kostým: Iva Burkertová

 

-------

 

Nikola Němcová: DISKURZ POMÍJIVOSTI

 

Čas, časovost a smrtelnost jakožto konstitutivní určení lidství.

 

Naše existence, vědomý život, nejen že se odehrává v čase, ale sám je oním časováním a v jistém smyslu tvořitelem času. Čas sám tedy není jen vnější souřadnicí života, pouhé číslo, je to sama látka našeho života, kterou si navlékneme od narození do smrti.

 

Námět, režie: Nikola Němcová

Choreografie a interpretace: Nikola Němcová, Tereza Svobodová, Anežka Stráníková

Světelný design a scénografie: Ondřej Růžička, Nikola Němcová

Hudba: Steve Roach, Sarah Hopkins (Atmosphere for Dreaming, album Sound of the earth), Byron Metcalf (Fire Passage, album A Warning from the Elders)

 

-------

 

Jitka Čechová je absolventkou Konzervatoře Duncan centre (2017). V rámci studia se zúčastnila taneční stáže v New York City (Professional Certificate Studies Program José Limón Dance Fondation), několika výzkumných studijních programů týkajících se současného tance (v Belgii a v Holandsku) a výzkumného pobytu v Číně (CEEC Summer Dance Camp 2017), zaměřeného na klasickou čínskou techniku, kung-fu, interpretaci a tvorbu. Vytvořila autorské představení transFormace a Nymfa, a dále také choreografii pro otevření sezóny v pražské Národní galerii (2015). Jako tanečnice spolupracovala na představení White piece (ch.:Sofia Krantz, Dny Jeruzaléma) a Pulsar (ch.: Michal Záhora). Jitka je také zakladatelkou projektu Tanec pod Jedličkou (Jedličkův ústav 2016, 2017). 

Nikola Němcová je absolventkou Konzervatoře Duncan centre (2017). V rámci studijního programu se během jednoho semestru zúčastnila stáže na VŠMU v Bratislavě. Za sebou má spolupráci s choreografkou Majou Delak. Pod jejím vedením vzniklo představení Another place. Podílela se na menších uměleckých událostech; performance na vernisáži Jiřího Matějů v galerii Hauch, interpretka při improvizovaném tanečně-hudebním večeru Moving Orchestra v Roudnici nad Labem. Záhy po absolvování Duncan Centre nastudovala Nikola nově choreografii Petry Hauerové Jak ke mně přichází. Dílo bylo uvedeno v obnovené premiéře po 21 letech v programu 25. výročí konzervatoře. Jako interpretka se dále podílí na představení Michala Záhory (Pulsar, 2017, Slavnost, 2018, Chrámový tanec, 2019). Dále se věnuje vlastní choreografické práci a výuce na ZUŠ v Pardubicích.