TANEC PRAHA João Paulo Gross (BR): O crivo + Lim Set Byeol (KR): Hello? / Program Moving Station

O crivo

Sertão je jedním z nejchudších a nejsušších krajů v srdci Brazílie, přesto nebo právě proto silně  inspiruje a vede umělce k hlubokým sondám do lidských duší. Psal o něm význačný brazilský intelektuál a spisovatel João Guimaraes Rosa a jeho povídky, zvláště „The First Stories“, daly základ Grossovu duetu O CRIVO (Hádanka).

Divoký hlas přírody rozeznívá pohyby tvůrce v dokonalé symbióze s druhým mužem na scéně. Každý si kráčí svým vlastním příběhem, vyhledávajíc samotu, aby vedl dialog sám se sebou. Jak jinak můžeme být skutečně tím, kým jsme? A dosáhnout koexistence navzdory neklidu dnešního světa. Ser-tão také znamená portugalskou slovní hříčku ve smyslu „být tak moc“.

Režie a choreografie: João Paulo Gross
Pohybový výzkum: João Paulo Gross and Carolina Ribeiro
Účinkují: Daniel Calvet & João Paulo Gross
Kostýmy: Flora Maria and Anunciação
Světla: Henrique Rodovalho
Hudební výzkum: João Paulo Gross
Produkce: Giselle Carvalho
Foto: Lu Barcelos
Duet, 45 minut

Hello?

Firemní kultura v Asii, to je silný tlak na sebeovládání, a ten se projevuje v celé korejské společnosti. Jen žádné emoce! Je nepatřičné projevit úzkost, stud, nadšení, strach, vztek… všechno má svůj řád. Kdy a kde se vlastně můžete svobodně projevovat? Na divadle, snad. Autorka své pocity sdílí otevřeně a její duet uchvátil diváky Masdanza.

Odvážnou kritikou tlaků jiho-korejské společnosti si vysloužila uznání mezinárodní jury téhož festivalu, interpretky zaujaly také výjimečnou precizností, souhrou a dokonalou taneční technikou. Ne náhodou tančila Lim Set dva roky u Akrama Khana. Komplexitu díla podtrhuje zvuk, kostýmy i atmosféra světel.

Dílo získalo hlavní cenu festivalu Masdanza 2016.

Choreografie: Lim Set Byeol (KR)
Tančí: Lim Set Byeol, Lee Hong
Zvuk: Kim Hyeong Min
Duet, 12 minut