TANEC PRAHA Tereza Hradilková a kol. (CZ): Švihla + Vincent Mantsoe (ZA): GULA / Program Moving Station

ŠVIHLA

Nápad na nové taneční sólo Terezy Hradilkové vznikl při práci na tanečním filmu Beating: „Fascinovalo mě, jak boxeři skáčou přes švihadlo. Líbila se mi lehkost, se kterou se pohybovali, rytmus, který střídali, pohyb rukou a nohou, který byl sám o sobě tancem,“ vysvětluje autorka projektu. Taneční představení Švihla dokazuje, že skákání přes švihadlo není jen dětská hra; symbolizuje i ambici, touhu po výkonu, snahu o sebezdokonalování. „Přeskakuješ sám sebe, překračuješ své hranice, nebo jsi naopak uvězněn v opakujícím se kruhu, ze kterého nelze vystoupit?“ ptá se performerka, jejíž dílo získalo letos cenu Taneční inscenace roku.

 

Koncept, choreografie, interpretace: Tereza Hradilková
Dramaturgie a režijní spolupráce: Biljana Golubović
Hudba živě: Filip Míšek
Light design: Pavel Kotlík
Zvuk: Michal Sýkora
Kostým: Marjetka Kürner Kalous
Konzultace: Lukáš Jiřička
Produkce: Veronika Hladká
Koprodukce: Tanec Praha / PONEC- divadlo pro tanec, Studio Truhlárna
Za podpory: Ministerstvo kultury ČR, Nadace Život umělce
Délka: 40 min
Poděkování: Daniel Wunsch, Petr Horký, Jakub Hradilek, Jan Horák, Palo Kršiak, Festival Bazaar, Dan Gregor

Taneční inscenace roku 2017

GULA

Ptáci jsou věčnou inspirací, fascinují nejen tím, jak umí létat, ale také osobitou řečí těla, souzněním zvuků s přírodou, vzácnou harmonií i neklidem. To vše vystihuje mistrovské sólo GULA. „Je to destilace ducha ptáků, jak rychle otáčí hlavou, prsty vlní jako větrem provívané peří, jeho přikrčené skoky připomínají zadržovanou sílu orla.“*

Dílo vytvořil Jihoafričan Vincent Mantsoe již roku 1993 a okamžitě sklízel úspěchy. Okamžik, kdy se tanečník doslova převtělí v ptáka, fascinoval diváky v Africe i Evropě a Mantsoe jej rozvinul do pozdější skupinové choreografie GULA MATARI. Získal s ní cenu Rencontres Chorégraphiques Internationales de Seine  Saint Denis i MASA 99 v Abidjanu.
* Marilyn Jenkins

Choreografie, kostým a původní interpretace: Vincent Sekwati Koko Mantsoe (ZA/FR)
Hudba: Gabrielle Roth
Sólo 11 min.