Zveme na premiéru nové inscenace KRAJINA SE SKLADY / Aktuality

16. května 2024 se uskuteční premiéra plzeňského nastudování současné hry chebské rodačky Marie Novákové Krajina se sklady, která je osobitým obrazem moderních dějin západočeského pohraničí. Hru nastudoval pražský soubor Tygr v tísni v koprodukci s Moving Station a místními umělci, na repertoáru nadcházející divadelní sezóny bude v Plzni i v Praze.

Další reprízy se uskuteční 17. května a 30. května v rámci festivalu Nastevřeno.  Srdečně zveme.

Krajina se sklady je příběhem komunity a krajiny rakouskouherských, československých a posléze českých Sudet. Marie Nováková se inspirovala historickými i současnými problémy a specifickou poetikou západočeského pohraničí, do kterého se hluboce otiskly politicko-historické turbulence druhé poloviny 20. století a začátku 21. století. Autorka zkoumá, nakolik se paměť místa otiskuje do podob současného života v něm. Inscenace tak s nadhledem, skrze zaslechnuté nebo tušené příběhy, vyvrací zaběhaná klišé a vžité předsudky.

Scénografie inscenace je inspirována současnou syrovu estetikou ocelových logistických hal a pracuje zejména s jejich všudypřítomným světlem, které nedá spát živým ani mrtvým.

 

Za posledních 100 let jsme pohraničí zjizvili jako nikdy předtím a hra je sondou do tohoto stavu. Sondou historickou, ale i sociální a magickou. V našem pohraničí mají i příběhy obyčejných lidí rozměr antických tragédií a sebemenší dobrý úmysl působí jako nadpřirozený zásah. Do sžírajícího světla moderního světa stavíme kraj, který měl být zapomenut spolu se svými osudy a vzpomínkami,” řekl k tématu režisér Ivo Kristián Kubák.