OZVĚNY EKOFILMU V PLZNI 2022 / Pro média

Již šesté Ozvěny EKOFILMu – nejvýznamnějšího českého festivalu filmů s tématikou životního prostředí a jeho ochrany – tradičně v Plzni přivítá kulturní prostor Moving Station ve dnech 19. – 23. dubna 2022.

Program nabízí dopolední projekce vybraných snímků pro školy doplněné tematickými diskusemi s odborníky, večer deskových her, kinokavárnu neboli večer krátkých filmů, úklidovou akci i venkovní performance. Na úvod festivalu plzeňské Ozvěny Ekofilmu nabízí projekci filmu Společně na kolech, dokument z roku 2020 o rozvoji cyklistiky v Nizozemí. Následovat bude diskuse s iniciativami Plzeň na kole, Kolem Plzně a zástupci města Plzně. Cílem bude mluvit o možnostech rozvoje místní cyklodopravy.

Festival EKOFILM každý rok otevírá některé z environmentálních témat současnosti. Letošním tématem – Adresa: Země – chtějí pořadatelé zdůraznit, že máme jen jednu planetu pro náš společný domov nejen s dalšími lidmi, ale hlavně s přírodou. 

„Lidé za účelem svého blahobytu přetváří planetu čím dál intenzivněji. Jsme živočišný druh, který ohrožuje nejen ty ostatní, ale především sám sebe a stále si to nechce připustit. Bez zdravé krajiny, bez prostoru pro živočichy i rostliny nebo bez přírodních zdrojů bude naše planeta jen těžko místem, kterému můžeme říkat domov. Proto chceme na letošním ročníku festivalu otevřít dveře těm filmům, které nám ukážou, jak žít co nejvíce v souladu s přírodou, s naším okolím, s planetou i všemi jejími obyvateli a současně žít moderně a třeba i pohodlně, díky novým technologiím,“ komentovala Tereza Karbanová, ředitelka plzeňských Ozvěn Ekofilmu.

A dodala: „Rádi bychom nabídli program aktuální, odkrývající závažnost situace, ale rozhodně ne nudný či příliš depresivní. Posuďte sami.”

Šestá edice plzeňských Ozvěn Ekofilmu nabízí také Večer deskových her s environmentální tematikou (ve středu 20. 4.), kinokavárnu s projekcí krátkých filmů (ve čtvrtek 21. 4.), úklid v okolí Moving Station (v sobotu 23. 4.) a pouliční pohybové představení StroMy (v sobotu 23. 4. ve Smetanových sadech).

Na všechny akce je vstup zdarma a rezervace vstupenek je možná na GoOut.net.

Za velkou devizu festivalu považujeme diskuse s odborníky. Přivítáme Pavla Buršíka z neziskové organizace Obránci zvířat, Hanu Svobodovou – bioložku, která vede neziskovou organizaci Chráníme mořské želvy, Tomáše Poppa – iniciátora a koordinátora Plzeňských farmářských trhů a Jindřicha Durase – hydrobiologa Povodí Vltavy.
Hosty diskuse o cyklistice v Plzni budou Michal Vozobule – náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí, Radka Žáková – cyklokoordinátorka a Jan Hakl – vedoucí úseku veřejné dopravy a cyklodopravy ze Správy veřejného statku města Plzně, Jiří George Konečný – člen spolku Plzeň na kole a koordinátor plzeňské Do práce na kole a Hynek Horák – zástupce spolku Kolem Plzně, “
uvedla produkční a PR prostoru Moving Station Eva Kraftová.
 

EKOFILM je nejstarším mezinárodním filmovým festivalem s environmentálním zaměřením v Evropě. Hlavním pořadatelem je Ministerstvo životního prostředí ČR. Přehlídku hostí každoročně na podzim město Brno.  Plzeňskou edici Ozvěn EKOFILMu pořádá centrum pro současné umění a vzdělávání JOHAN, provozovatel kulturního prostoru Moving Station, za podpory Nadačního fondu Zelený poklad.