11:55: SHOULD I STAY OR SHOULD I GO? / Program Moving Station

12. 12. 2023, 19:00, velký sál Moving Station

Terapeut: Máte pocit, že jste něco neudělal, že jste něco nestihl?

Torvald: Já jsem toho nestihl víc.
 
Představení Should I stay or should I go? je autorskou adaptací Ibsenovy hry Domeček pro panenky. Nora a její manžel Torvald odjíždějí na horskou chatu oslavit příchod nového roku a s nimi je zde také kamarád Henrik a Torvaldův kolega z práce Nils. Stará známá Kristýnka do poslední chvíle váhá, jestli přijet, a tak zatím zůstává doma. Kouzlo blížící se půlnoci vytahuje na povrch dilemata, se kterými se každý z účastníků potýká.
 
Kristýnka: Já jsem myslela, že tady najdu ženu, která je plná energie a ty seš úplně v prdeli.
Nora: To je hrozně těžký se rozhodnout.
 
Hrají: Jan Hofman, Michal Bednář, Pavlína Balner, Johana Matoušková, Petr Ťopek
Režie: Anna Klimešová
Dramaturgie: Petr Erbes
Scénář a koncept: Anna Klimešová, Petr Erbes, Klára Fleková + kolektiv 11:55
Scénografie: Klára Fleková
Hudba: Ivo Sedláček
Lightdesign: Pavel Havrda
Produkce: Klára Markvartová
 
Na tuto inscenaci je možné uplatnit předplatné Moving Station 2023/2024.

Jak dokazuje několik studií, pro většinu z nás je přirozené zachovávat status quo i přesto, že nám současná podoba života právě nevyhovuje. Raději zůstáváme na místě. Neodcházíme, protože jinde by to mohlo být ještě horší. Nebo se snad chceme v budoucnu vinit, že jsme svůj život dovedli právě sem? Rozhodnutí s sebou přináší možnost budoucí ztráty, za kterou nechceme nést zodpovědnost. Nemůže to někdo rozhodnout za nás?
 
Představení Should I stay or should I go? je cestou do zavátého nevědomí. Je simulátorem rozhodování. Co všechno ovlivňuje naše rozhodnutí a která rozhodnutí nás činí šťastnějšími? Mohla se Nora v Ibsenově dramatu rozhodnout jinak než opustit rodinu? Mohla žít šťastný život? Mohli jsme se my tehdy rozhodnout jinak a žít dnes jiný život?
 
„Volby, snahy, úmysly, uvažování, to všechno ovlivňuje naše chování – to všechno jsou ale zase jenom součásti řetězce příčin, které předcházejí vědomou mysl a nad nimiž nemáme nikdy nejzazší kontrolu. Vydáme-li se nazpět po vlastních stopách, vždycky nakonec skončíme v temnu. Jak svůj první, tak poslední krok musím vždycky udělat z důvodů, které nemohou než zůstat tajemstvím.“
Sam Harris, Svobodná vůle