Burkicom: OSTROV! / Program Moving Station

11. 5. 2023, 19:00, velký sál Moving Station

Existenciální taneční výprava do neporušené přírody. Znejistění, chyby, praskliny, vrypy. Situace ořezané až na kost. Multimediální scénická modulace biotopu bezejmenného ostrova na Jakubském rybníku v obci Poušť, okres Nymburk. Kdo je člověk a kdo zvíře. Otřesně živé představení.
 
Inscenace Ostrov! získala nominaci na Cenu Divadelních novin, nominaci na Cenu Thálie a na Cenách divadelní kritiky 2021 se umístila mezi pěti nejlepšími inscenacemi v roce 2021. Na Cenách divadelní kritiky byla zároveň nejvýše hodnocenou taneční inscenací v České republice. V nominacích se za Ostrov! objevili také Ifigenia a Ariadne Toumbeki za ženský herecký výkon, Jaroslav Wertig za scénografii a Jiří Konvalinka za hudbu. Burkicom získalo také 3 nominace/hlasy na Divadlo roku 2021.
 
„Environmentální témata prostupují stále častěji zpravodajství, politická jednání i náš běžný život, ale o čem se vlastně bavíme? O jaké přírodě? O lese, kam chodíme na houby a jsme uneseni jeho klidem? Co je to vlastně ona divočina, když z celkové váhy savců, žijí na světě jen 4% procenta skutečně svobodně, 36% tvoří lidé a 60% zvířata chovaná v zajetí pro naší zábavu či jako potrava? A co jsme my ve vztahu k ní, když jsme její součástí?
Zkusili jsme vytvořit model situace, jakousi laboratoř, do které vložíte jednotlivé prvky, nastavíte podmínky a necháte rozběhnout děj. Asociace, odkazy, ale i reálné situace začaly volně přicházet a generovaly další vývoj. Prolomili jsme hranici a přestali vnímat, kdo je člověk a kdo zvíře. Obrysy budoucnosti se staly jasnějšími.“
Jana Burkiewiczová
 
Na toto představení lze uplatnit předplatné Moving Station 2022/2023 - prosíme o rezervaci míst na eva.kraftova@johancentrum.cz

Režie, choreografie: Jana Burkiewiczová
Scénář: Jana Burkiewiczová, Tomáš Luňák, Jiří Macek
Hudba: Jiří Konvalinka
Scénografie: Jaroslav Wertig
Světelný design: Pavla Beranová
Kostýmy: Barbora Procházková
Masky: Štěpán Růžička
Ilustrace: Jindřich Janíček
Animace: Tomáš Luňák, Tomáš Hájek
Světla, projekce: Petr Taclík
Zvuk: Filip Jiskra
Fotografie: Václav Jirásek
Grafický design: Martina Černá / Imagery
Hlasy průvodců: Zuzana Stavná, Miroslav Krobot
Performeři: Helena Arenbergerová, Maxime Guenin / Jaro Ondruš, Michal Heriban, Eduard Adam Orszulik, Adam Pavlovčin, Ariadne Toumbeki / Lorenzo Giovanetti, Ifigenia Toumbeki / Pavlína Šmatláková, Veronika Tököly.