Divadelní spolek Jedl: ZAHRADNÍČEK / VŠE MÉ JE TVÉ / Program Moving Station

8. 6. 2021, 19:00, Moving Station

NEBESKÝ - TRMÍKOVÁ - ZAHRADNÍČEK
 
"Vždyť všechno mé je tvé a všechno tvé je mé a ty a já jedno jsme."
 
Jan a Marie Zahradníčkovi byli manželé 15 let, z nichž byl on 9 roků vězněn v komunistickém lágru. Po jeho zatčení v roce 1951 byla Marie s jejich třemi dětmi vystěhována z bytu, aby skončila na státním statku bez vody, elektřiny a topení. Když byl vězněn, jejich dvě dcery zemřely na otravu houbami. Byl propuštěn na pohřeb s tím, že už se nemusí vracet, ale pak jej stejně odvezli zpět do vězení. Marie přesto stihla počtvrté otěhotnět. Své čtvrté dítě viděl Jan až v jeho třech letech. Čtyři měsíce nato zemřel.
 
Devět let manželství na dálku, devět let dopisního otcovství, devět let lásky přes papír. A mezi řádky všechen ten existenční shon, bolest i smíření.
 
Inscenace vznikla ke 115. výročí básníkova narození.

SCÉNÁŘ: Lucie Trmíková
REŽIE A SCÉNA: Jan Nebeský
HUDBA: Matouš Hejl
KOSTÝMY: Petra Vlachynská
HRAJÍ: Saša Rašilov a Lucie Trmíková
NA TRUBKU DOPROVÁZÍ: Ladislav Kozderka
 
Trvání představení: 1 hodina bez přestávky
 
Za režii inscenace Zahradníček / Vše mé je tvé získal Jan Nebeský nominaci na Cenu Divadelních novin a mezi nominovanými byl i Saša Rašilov za roli komunistickým režimem pronásledovaného básníka Zahradníčka v inscenaci Zahradníček / Vše mé je tvé.
 
“Jan Nebeský umí poezii okamžiku stvořit z minima, i z předmětů naprosto banálních. ...Trmíková umí skvěle zahrát stavy, kdy člověka nepojmenovatelný strach a zoufalství doslova rozervává zevnitř. Nebeského inscenace je vroucím portrétem Marie Zahradníčkové i její poctou.”
Jana Machalická
“Hra navzdory obsahu není hrou truchlivou, nýbrž příběhem antických parametrů, který ústí v katarzi tak jednoznačnou, že ani cynik nepopře tichou úctu”
Alena Scheinostová
 
Projekt podpořili: Magistrát hlavního města Prahy, Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury.