EIGA-SAI: Barvy života + Malé divadlo kjógenu (slavnostní zahájení) / Program Moving Station

ZAHÁJENÍ 13. ROČNÍKU FESTIVALU JAPONSKÉHO FILMU A KULTURY
13TH FESTIVAL OF JAPANESE FILM AND CULTURE

 

18:00 - Workshop japonské kaligrafie

19:00 - Malé divadlo kjógenu

19:45 - Projekce filmu Barvy života

18:00-21:00 | malý sál | Petra Vitásková - Workshop japonské kaligrafie, výstava kaligrafických svitků a psaní přání do nového roku kovové Krysy

Petra Vitásková vystudovala japonskou kaligrafii na škole Nihon Shodou Kyoiku Gakkai v Tokiu. Od roku 2001–2005 studovala pod vedním mistryně Akiko Crowther a v letech 2005–2008 ji vyučovala Kaori Ishijima. Dosáhla 6. danu v různých stylech kaligrafie a zkoušku Shi kyo, která jí opravňuje kaligrafii vyučovat. Své práce představila na několika výstavách v Česku, Barceloně či Novém Zélandu. Loni v létě úspěšně vystavovala v japonském Tokiu a v pražské Galerii kritiků v Praze v rámci výstavy Verš a obraz k poctě významného českého japanologa Petra Geislera.

 

19:00 | velký sál | Malé divadlo kjógenu

Představení dvou tradičních japonských frašek kjógen v podání světově proslulého divadelního souboru z Brna.

Papouškování / Kučimane (20 min)
Horský asketa zlodějem tomelů / Kaki jamabuši (19 min)

Japonský kjógen (kyōgen - v překladu „bláznivá slova“) představuje komickou divadelní formu, která dosáhla svého rozkvětu v polovině 14. století a v nepřerušené tradici je provozována dodnes. Kjógen byl původně mezihrou tradičně vkládanou mezi hry obřadního divadla nó. Avšak zatímco divadlo nó je spíše dramaticko-básnickou vizí, fraška kjógen je jednoduchou kultivovanou groteskou, osobitým způsobem pranýřující univerzální lidské slabosti. Žánr kjógen byl organizací UNESCO v roce 2001 zařazen na seznam světového kulturního dědictví jako „mistrovské dílo ústního nehmotného duchovního odkazu lidstva“. 

Malé divadlo kjógenu / The Little Kyogen Theatre
Soubor vznikl v návaznosti na představení Shigeyama Kyogenkai realizované v Praze v roce 1998 v rámci navázaní partnerské spolupráce měst Kjóta a Prahy, konkrétně z podnětu českého dramatika, režiséra a mima Huberta Krejčího, japanisty Ondřeje Hýbla a Shigejamy Shimeho.

MDK se věnuje převážně studiu, realizaci a uvádění japonských frašek kjógen v českém jazyce. Jedná se o dlouholetý projekt vzájemné kulturní spolupráce mezi českými a japonskými divadelníky. MDK je ojedinělým divadelním seskupením působícím za hranicemi Japonska, které se systematicky věnuje pěstování tohoto tradičního uměleckého žánru. Aktivity MDK byly v Japonsku oceněny cenou „Srdce kraje Kansai“, v roce 2008 měl soubor čest během svého japonského turné vystupovat v Tokiu před princeznou Akishino no Miya.

 

19:45 | velký sál | Barvy života  | Jinsei irodori |   /人生、いろどり

Režie: MINORIKAWA Osamu  •  Hrají: YOSHIYUKI Kazuko, FUJI Sumiko, NAKAO Mie, FUJI Tatsuya

Film Barvy života režiséra Osamua Minorikawy (nar. 1972) je mimořádnou sondou do života maloměstské komunity žijící v odlehlé horské oblasti v prefektuře Tokušima na Šikoku. Místo, kde žijí tři hlavní hrdinky, se potýká s ožehavými problémy současné japonské společnosti – s vylidňováním venkova a stárnutím populace. Tyto tři seniorky v čele s entuziastickým mladíkem Edou (Júta Hiraoka) se rozhodnou těmto problémů vzdorovat pomocí prodeje různě zbarvených listů a rostlin (japonsky cumamono), které mají sloužit jako elegantní ozdoba japonských pokrmů. Na cestě za jejich obchodním úspěchem, který má do městečka přilákat zpět mladé lidi, se staví mnohé zdánlivě nepřekonatelné překážky, včetně konfliktů ve vlastních rodinách. Toto úsměvným způsobem pojaté lidské drama vzniklé na námět Noriko Nišiguči je založeno na skutečném příběhu stařenek odhodlaných provést na sklonku života něco smysluplného. V roce 2012 to byl jeden z nejnavštěvovanějších japonských filmů, obzvláště v prefektuře Tokušima.