Filmem proti ruské agresi: MARIUPOLIS [LT, DE, FR, UA / 2016) / Program Moving Station

19. 5. 2022, 19:00, Moving Station

Benefiční uvedení dokumentárního filmu o Mariupolu. Litevský režisér Mantas Kvedaravičius ve svém snímku z roku 2016 zachytil život ve městě ohrožovaném útoky proruských separatistů. Mantas Kvedaravičius se po ruské invazi na Ukrajinu vrátil a před měsícem právě v Mariupolu s kamerou v ruce tragicky zahynul. Po setkání beseda za účasti litevského velvyslance Laimonase Talat-Kelpši.

Večer se uskuteční v rámci projektu Filmem proti ruské agresi, který pořádá společnost 3KinoFest ve spolupráci s Polským kulturním institutem a velvyslanectvím Litevské republiky. Výtěžek bude předán sbírce Paměti národa na pomoc Ukrajině. Partnery promítání jsou Moving Station a město Plzeň.

Mariupolis

rež. Mantas Kvedaravičius, 2016, Litva, Francie, Německo, Ukrajina, 96 min., české titulky

Muž vyráží s dcerou chytat ryby. Dvě tramvaje se srazí – nikdo není zraněn a kabely jsou opraveny ještě ten samý den. V místním divadle nacvičují tanečníci a hudebníci vystoupení. Bomby padají do moře, nikdo si toho nevšímá. Všední život v ukrajinském přístavu Mariupol, ležícím na severním pobřeží Azovského moře na východ od Krymu a kdysi osídleném Řeky, je pod každodenní hrozbou útoků vedených proruskými separatisty. Tento dokumentární snímek je symbolickou a vizuálně působivou poctou městu v krizi věnovanou všem jeho básníkům i ševcům. Mariupolis byl uveden v roce 2016 na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně.