Jeden svět dětem - KARLA A NORDAHL (NOR, 2019) + #příběhšikany (NLD, 2018) + PTAČÍ KLUK (DNK, 2019) / Program Moving Station

10. 10. 2020, 15:00

Projekce filmů pro děti.
 
Karla a Nordahl / Elisabeth Aspelin / Norsko / 2019 / 19 min.
 
Šestiletá Karla je výřečná dívka. I když je mladší než její bratr Nordahl, musí svému sourozenci pomáhat víc, než je běžné. Nordahl totiž trpí epilepsií a má potíže s učením. Někdy by Karla Nordahla ráda vyměnila za „normální“ sestru, jinak na něj ale nedá dopustit, i když ji Nordahlova odlišnost občas pěkně štve. Většinou se ale jejich každodenní život a problémy moc neliší od běžného sourozeneckého vztahu. Karla ráda tančí na popové hity a zkouší si před zrcadlem různé kostýmy, Nordahl se zase mazlí s plyšáky. Karla dobře ví, že je pro svého milovaného bratra jednou z nejdůležitějších osob v životě, proto na ni chvílemi doléhá tíha zodpovědnosti.
 
#příběhšikany / Eef Hilgers / Nizozemsko / 2018 / 15 min.
 
Rosalie sedí ve svém pokoji a vypráví, proč se občas necítí bezpečně ani doma. Prošla si šikanou ve škole i v online světě a s jejími následky se potýká doposud. Posměšky a fyzické násilí, které zažívala ve škole, přivedly třináctiletou Rosalii až k myšlenkám na sebevraždu. Když se situace mezi spolužáky částečně uklidnila, šikana se přesunula na sociální sítě. I její vlastní pokoj tak pro ni přestal být bezpečným útočištěm – pokaždé když se podívá na svůj mobil, má obavy, kdo jí píše. O těžkých zážitcích nerada mluví, ale podporu nachází v podobných příbězích, které na svých online kanálech sdílejí teenageři, s nimiž se díky internetu dokáže spojit. Všechny příběhy vedou ke stejným následkům: snížené sebevědomí, oslabená důvěra k druhým lidem, osamělost. Pomůže Rosalii sdílení jejího příběhu znovu nalézt sebe sama a dodá jí pocit, že je pro ni někde na světě bezpečné místo?
 
Ptačí kluk / Simon Lereng Wilmont / Dánsko / 2019 / 22 min.
 
Dvanáctiletý Reshat žije v neutěšené krajině ropných polí Ázerbájdžánu. Když však zvedne zrak, vidí nad sebou volně kroužit nádherné ptáky, kteří míří k nebi, kam před rokem odešel i Reshatův milovaný otec. Chov holubů má ve vesnici, kde dospívající Reshat žije, dlouhou tradici, která se předává z generace na generaci. Mladík je přesvědčený, že otec by byl na jeho zálibu v chovu ptáků pyšný, a chce se v ní proto zdokonalit. Vyhledá Rahima, místního vyhlášeného chovatele, a začne se od něj učit. Po chvíli však pochopí, že ochočení může zvířatům přinášet i bolest. Porozumí Reshat tomu, proč ho otec nabádal, aby byl k ptákům laskavý? A co se od ptáků naučí sám o sobě?
 
Pro děti bude vstup na akci zdarma.

Více informací o festivalu, včetně celého programu, najdete na: