Jeden svět - DIVADLO UTLAČOVANÝCH: Kde je tlak, tam je i síla - workshop - ZRUŠENO / Program Moving Station

10. 10. 2020, 12:00

Vážení diváci, vhledem ke vládním opatřením jsou všechny workshopy v rámci festivalu Jeden svět zrušeny. Děkujeme za pochopení.
 
V rámci workshopu dostanou účastníci možnost vyzkoušet si malou ochutnávku toho, jak metoda „divadla utlačovaných“ funguje, a dozvědět se více o tom, jak a kde se lze s touto divadelní formou seznámit a to jak v České republice, tak i v zahraničí. Workshop proběhne ve spolupráci s divadlem Dvě na třetí při FHS UK.
 
Divadlo utlačovaných bylo vytvořeno v 70. letech brazilským vizionářem Augustem Boalem jako forma společného učení, využívajícího divadla jako nástroje pro změnu. Původně byl tento nástroj vyvinut při Boalově práci s rolníky a dělnickou nejchudší společenskou vrstvou, ale nyní je používán po celém světě pro politický a sociální aktivismus, řešení konfliktních situací, komunitní práci, terapii, a legislativní otázky. Inspirováno Freirovou pedagogikou utlačovaných i divadlo utlačovaných podporuje kritické myšlení a dialog.
 
A o čem tedy divadlo utlačovaných je? Je více o analyzování, než o akceptování; o kladení otázek, než o dávání odpovědí; je také více o jednání, než o mluvení. V divadle utlačovaných diváci nezůstávají diváky (spectators) ale stávají se aktivními diváky-herci (spect-actors). Navrženo pro neherce, využívá jazyku divadla jako prostředku ke zkoumání života, hledaní snů a tužeb a nalézání budoucnosti. Díky tomuto univerzálnímu prostředku mají všichni přítomní možnost sdílet s ostatními svůj názor na řešený problém. Divadlo utlačovaných tak slouží jako laboratoř ke zkoumání možných alternativ řešení konfliktu, která je ale současně i zábavou.
 
Na akci si je nutné zakoupit vstupenku. Návštěvníci se vstupenkou z projekce filmu „Paní F“ budou mít vstup na workshop zdarma.

Více informací o festivalu, včetně celého programu, najdete na: