Jeden svět - S ŠIKANOU SI PORADÍME - workshop - ZRUŠENO / Program Moving Station

10. 10. 2020, 16:15

Vážení diváci, vhledem ke vládním opatřením jsou všechny workshopy v rámci festivalu Jeden svět zrušeny. Děkujeme za pochopení.
 
S šikanou je spojena bezmoc a lhostejnost. Bezmocní jsou nejen ti, kterým je ubližováno, ale mnohdy i ti, kteří přihlížejí. „Co mám dělat? Jak a komu říci o pomoc? Jak se mám druhého zastat?“ Na tyto otázky budou účastníci workshopu hledat odpovědi po projekci filmu #příběhšikany. Cílem workshopu, který je pořádaný ve spolupráci s P-Centrem při CPPT, o. p. s., je podpořit děti, aby se aktivně podílely na zabránění vzniku a rozvoje šikany.
 
#příběhšikany / Eef Hilgers / Nizozemsko / 2018 / 16 min.
 
Rosalie sedí ve svém pokoji a vypráví, proč se občas necítí bezpečně ani doma. Prošla si šikanou ve škole i v online světě a s jejími následky se potýká doposud. Posměšky a fyzické násilí, které zažívala ve škole, přivedly třináctiletou Rosalii až k myšlenkám na sebevraždu. Když se situace mezi spolužáky částečně uklidnila, šikana se přesunula na sociální sítě. I její vlastní pokoj tak pro ni přestal být bezpečným útočištěm – pokaždé když se podívá na svůj mobil, má obavy, kdo jí píše. O těžkých zážitcích nerada mluví, ale podporu nachází v podobných příbězích, které na svých online kanálech sdílejí teenageři, s nimiž se díky internetu dokáže spojit. Všechny příběhy vedou ke stejným následkům: snížené sebevědomí, oslabená důvěra k druhým lidem, osamělost. Pomůže Rosalii sdílení jejího příběhu znovu nalézt sebe sama a dodá jí pocit, že je pro ni někde na světě bezpečné místo?

Více informací o festivalu, včetně celého programu, najdete na: