Jos Repertory Theatre (NGA): AUDIENCE - anglicky / in English / Program Moving Station

22. 5. 2022, 19:00, Moving Station

Jedna z nejznámějších „vaňkovek“ v podání nigerijských herců, kteří vás přesvědčí o tom, jak Havlovým myšlenkám rozumějí a rozhodně vás nenechají, abyste byli smutní. 
 
AUTOR: Václav Havel
PŘEKLAD: George Theiner
REŽIE: Patrick Jude Oteh
SCÉNOGRAFIE: Umoren Ubong David
 
HRAJÍ: Mark Musa (Vaněk) a Sunny Adahson (Sládek)
 
Délka představení: 75 min bez přestávky
 
Představení bude v angličtině.
 
Na toto představení se vztahuje předplatné Moving Station 2021/2022.

Zapomeňte na herecké ztvárnění Havlovy Audience Josefem Abrhámem a Pavlem Landovským. Teď jsou tu Mark Musa a Sunny Adahson, nigerijští herci z jednoho z nejprestižnějších divadel ve své zemi, Jos Repertory Theatre. Ačkoli hrají hru, která byla napsána v úplně jiné době, v roce 1975, a ve zcela odlišném kontextu, kdy autor, podobně jako jeho hrdina Vaněk, byl nucen koulet sudy v trutnovském pivovaře, jejich přesvědčivá výpověď a porozumění absurdním mechanismům totality jsou důkazem nejen univerzality Havlových myšlenek, ale i toho, nakolik téma svobody, pravdy a lásky rezonuje v nigerijské společnosti.
Za pozornost jistě stojí herecké výkony obou protagonistů a také fakt, že Sonny Adahson alias Sládek vypije během představení víc piv než legendární Landovský. Je jasné, že po tomto představení rozhodně nikdo nebude smutný… a možná přijde i Bohdalka.
Nigerijští divadelníci mají české divadlo a literaturu rádi. V minulosti nastudovali totiž kromě Havlovy Audience také Cimrmanovo Dobytí severního pólu, Erbenovu Kytici nebo Čapkovo RUR.
 
Jos Repertory Theatre je jeden z nejkvalitnějších divadelních souborů v Nigérii. Představitelé Vaňka a Sládka, Mark Musa a Sunny Adahson, patří mezi poměrně dobře zavedené nollywoodské herce. Protože se divadlem bohužel neuživí, hrají v nízkorozpočtových televizních pořadech a filmech, které nigerijská kinematografie, tzv. Nollywood, chrlí na své diváky. Však je také díky této své produkci druhá největší na světě. A podle ohlasů sklidili Musa s Adahsonem velký úspěch také v divadelní Audienci.