Mezinárodní festival Divadlo - Divadlo pod Palmovkou: BEZRUKÝ FRANTÍK / Program Moving Station

12. 9. 2020, 13:00, velký sál Moving Station

MEZINÁRODNÍ FESTIVAL DIVADLO

Divadlo pod Palmovkou: BEZRUKÝ FRANTÍK

Čáp, který ho nesl rodičům, mu před narozením ukousl ruce, a tak se Frantík narodil bez nich. Jeho upřímné nadšení je však naprosto nakažlivé. A to i v dobách, kdy je optimizmus jediné bohatství, které mu zbývá. Nohama se naučil dělat vše, co dítě potřebuje – vzít kámen a přehodit kostel, pouštět draka, cvrnkat kuličky a taky se prát. Černo-černá komedie podle skutečného příběhu se soustřeďuje na vypjaté chvíle Frantíkova života, v nichž tvrdohlavě usiluje o vymanění se z daného osudu i prostředí. Na pozadí novodobých českých dějin Frantíka čeká veliký zápas o lidskou důstojnost.
Jakub Albrecht získal za roli Frantíka Cenu za mužský herecký výkon v každoroční anketě kritiků za rok 2019.

REŽIE: F. X. Kalba
VÝPRAVA: Lenka Odvárková
HUDBA: Ivan Acher a Igor Orozovič
POHYBOVÁ SPOLUPRÁCE: Marek Zelinka
DRAMATURGIE: Ladislav Stýblo
 
OBSAZENÍ
BEZRUKÝ FRANTÍK: Jakub Albrecht
DRÁB, JAN, BEEDŘICH, ŠERKÁN, HENRY FORD, MUŽ, PODNIKATEL Z ROŽNOVA, VLASTA BURIAN, AGENT 2 A DALŠÍ: Adam Vacula
FARÁŘ, CHLAPEČEK, ŠKOLNÍK, LUDĚK, PREZIDENT USA, REPORTÉR, AGENT 1 A DALŠÍ: Tomáš Dianiška
FRANTÍKOVA MATKA, HOLKA, LÍDA, ŠTĚTKA, MILUŠKA A DALŠÍ: Tereza Dočkalová
ŠIMON, FRANTIŠEK BAKULE: Igor Orozovič
SOUDKYNĚ, SPOLUCESTUJÍCÍ, PORODNÍ BÁBA, UČITELKA, EVA, TLUMOČNICE, ŽENA A DALŠÍ: Nataša Mikulová
VYPRAVĚČ (ZE ZÁZNAMU): Jan Hartl
STUDENT JEDLIČKOVA ÚSTAVU: Rosálie Malinská, Jaroslav Blažek, Vendelín Urban, Jakub Kalián, Gabriela Farr, Mária Leherová, Hynek Tajovský
 
Premiéra 30. září 2019
 
Vstupenky v prodeji v síti Plzeňská vstupenka.

F. X. KALBA je umělecký pseudonym, odkazující k F. X. Šaldovi, významnému českému literárnímu kritikovi, po němž je pojmenováno divadlo v Liberci. Tam působil Tomáš Dianiška, a lze se domnívat, že on je hlavním nositelem této mystifikace, v Liberci ovšem také hrál i představitel Bezrukého Frantíka Jakub Albrecht. Jako o třetí důležité osobnosti „kalbovců“ se v kuloárech hovoří o herečce Tereze Dočkalové. Všichni tři jsou v pracovním úvazku v Divadle pod Palmovkou a autorské inscenace, Kalbou jako režisérem podepsané, se realizují převážně na studiové scéně tohoto divadla.
 
DIVADLO POD PALMOVKOU je repertoárové divadlo s dlouholetou tradicí. V roce 2018 získalo v anketě Cen české divadelní kritiky ocenění Divadlo roku (stalo se tak v sezoně 70. výročí založení této scény). Po provozních problémech (divadlo v blízkosti Vltavy bylo dvakrát krátce po sobě postiženo záplavami) se libeňskému souboru pod vedením režiséra Michala Langa daří v repertoáru kombinovat „mainstream“ s experimentem, divadlo hraje na Velké scéně i v komorním prostoru Studia Palm OFF, kde jsou premiérovány především autorské projekty Tomáše Dianišky. Divadlo od roku 2015 pořádá mezinárodní festival středoevropských divadel PALM OFF FEST. Se zdejším souborem už dvakrát pracoval významný polský režisér Jan Klata (Shakespeare: Něco za něco, Goethe: Faust).
 
 
Dianiškův a Orozovičův text rozhodně není nějaký improvizovaný scénář, ale velmi promyšleně vystavěná hra, kterou všudypřítomně prostupuje slovní i situační humor. Dělat si legraci z handicapu je možná ještě víc na hraně než s nadsázkou vyprávět příběh oběti komunistického režimu jako v jiné Dianiškově hře Mlčení bobříků.
MARIE RESLOVÁ, Divadelní noviny
 
Některé scény jsou vytvořeny subtilními divadelními prostředky a tají se při nich dech, takové je například erotické sbližování handicapovaných Evy a Frantíka, jiné drtí svou razantností, patří k nim násilné znárodňování Františkovy restaurace, korunované ovšem žádostí agentů STB o autogram do knížky, kterou postižený o svém životě sepsal.
JAN KERBR, Lidové noviny
 
Albrecht je jednak fyzicky velmi zdatný, ale zároveň dokáže dát Frantíkovi onu kombinaci bezelstnosti, až naivního optimismu, píle, a na druhé straně i bytostného smutku z břemene, které mu osud naložil.
JANA SOPROVÁ, Svět a divadlo