Mezinárodní festival Divadlo / Johan uvádí: Depresivní děti touží po penězích: TRÓJANKY / Program Moving Station

16. 9. 2022, 15:00, Moving Station

Euripidovy Trójanky.
Kdy, když ne dnes?
S kým, když ne s ukrajinskými ženami?
 
Příběhy velkolepých hrdinů Trojské války byly vytesány do naší paměti, na příběhy přeživších žen zapomínáme. Co všechno skončí, až skončí válka. A co začne? A co neskončí nikdy? Mír nutně nepřinese klid, klid zbraní nutně nepřinese útěchu. Hekaba ztratila 50 dětí, ale co když ztratí i to poslední? Co se stane pak? Pomsta chutná jak ten nejsladší boršč.
 
Postavy trojských žen bez mužů jsou představovány ukrajinskými herečkami bez mužů, neboť se ukázalo, že mají pro ztvárnění Trójanek mimořádný dar.
 
Moderní zpracování klasické tragédie Trójanky a Hekaba v režii Jakuba Čermáka s ukrajinskými umělkyněmi, které v Česku našly dočasný azyl, se nesoustředí na současný vojenský konflikt, ale na oběti války obecně. 
 
Představení se hraje v ukrajinštině, s českými titulky.
 
Režie: Jakub Čermák
Scéna a kostýmy: Pavlína Chroňáková
Choreografie: Becka McFadden
Hrají: Inna Bovkun-Mishakina, Sofiia Brahina, Olena Lebanina, Marina Makovii, Daria Novikova, Yulia Pershuta, Kateryna Polietaieva, Maryna Snarskaya, Maria Tatarynova, Věra Timofeeva, Anastasia Vasilieva ad.

Umělecký gang Depresivní děti touží po penězích je diváky i kritikou ceněný nezávislý soubor, který vede Jakub Čermák. Věnuje se osobitému autorskému divadlu (Očistec si zaslouží každý), neotřelým adaptacím klasických dramat (Zlý jelen, Maryša mlčí, Naši furianti) či divadelní imerzi (Bordel L'Amour, Happy end v hotelu Chateau Switzerland, Marie Stuartovna, Anatomie dramatu).
Ukrajinské herečky, které vystupují v Trójankách, se v drtivé většině před začátkem zkoušek neznaly. Jsou z různých koutů Ukrajiny, na zkoušení ovšem přijely ze svých nových domovů: krom Prahy také z Plzně, Vídně či Budapešti. Některé z nich hrály v repertoárových divadlech, jiné se věnovaly nezávislé scéně či divadlu pro mládež, některé ještě studují, jiné točily, několik jich žilo v Praze už před válkou. Některé z nich prý boršč vůbec vařit neumí.
 
Projekt vznikl v produkci uměleckého gangu Depresivní děti touží po penězích, v koprodukci se státní příspěvkovou organizací Muzeum umění Olomouc (festival Dny židovské kultury Olomouc) a Johan - Centrum pro kulturní a sociální projekty (Moving Station a Mezinárodní festival Divadlo v Plzni) a za podpory kulturní sluje Venuše ve Švehlovce v Praze. Projekt je podpořen grantem hlavního města Prahy, grantem pro podporu rezidencí města Plzně, Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kultury.