Mezinárodní festival Divadlo / Johan uvádí: Divadlo Archa, Jam Factory Art Center [UA]: OSM KRÁTKÝCH KOMPOZIC ZE ŽIVOTA UKRAJINCŮ PRO ZÁPADNÍ PUBLIKUM / Program Moving Station

18. 9. 2023, 19:00, velký sál Moving Station

Osm krátkých kompozic ze života Ukrajinců pro západní publikum je zamyšlením nad dopady probíhajícího konfliktu na každodenní život lidí v něm. Vnímáme-li, jak mohou být ty nejjednodušší věci v našich životech křehké, nacházíme projevy lásky, radosti a naděje, které nabízejí příležitost uvědomit si, co nás všechny spojuje. Pět účinkujících, každý z jiné evropské země, Irska, Británie, Nizozemska, Švédska a Ukrajiny, se setkává v metaforickém prostoru definovaném textovou projekcí, živou hudební kompozicí, zpěvem a osobní výpovědí. Společně hledají naději mezi společnými rysy tradice a rutiny každodenního života. 
 
V inscenaci diváci uslyší pátý nahraný hlas spolu se čtyřmi živými hlasy účinkujících. Je to hlas Marie Kosiychuk, která v představení s námi  vystupovala až do června. Maria se rozhodla zůstat na Ukrajině, úzce spolupracovat s umělci a podporovat ukrajinské vojáky. Z těchto důvodů je více potřeba doma a nemůže být s námi. Dohodli jsme se s ní, že zůstane součástí této inscenace nejlepším možným způsobem, a to tak, že její hlas bude přítomen na jevišti. Přejeme si, aby její nepřítomnost promluvila tak, jakoby byla přítomna. 
 
Délka 60 min.
 
Na tuto inscenaci je možné uplatnit předplatné Moving Station 2023/2024.

Koncepce a režie: Jana Svobodová
Text: Anastasiia Kosodii
Dramaturgie: Ondřej Hrab
Překlad do angličtiny: Pavlo Hrytsak
Překlad do češtiny: Miroslav Tomek
Spoluvytvářeli a účinkují: Rosa Berman, Amanda Doherty, Lotta Karlsson, Sofía Vélez, Mariia Kosiichuk (z audio nahrávky)
Hudba: Lotta Karlsson, Rosa Berman
Editace anglického textu: Sofía Vélez
Zvukový design: Jan Sedláček, Lotta Karlsson
Světelný design: Pavel Kotlík
Technická podpora: Martin Krupa
Asistentka režie: Romana Sekáčová
Foto: Jakub Hrab
 
Představení vzniklo ve spolupráci s organizací Jam Factory Art Center ve Lvově v rámci mezinárodního projektu Artists in War.
Premiéra 17. a 18. března 2023 v Divadle Archa v Praze.
 
O autorovi
Jana Svobodová je divadelní režisérka, zakladatelka Mezinárodní letní školy dokumentárního divadla. Ve své tvorbě kombinuje autentické příběhy s videoartem, hudbou, světelným designem a moderními technologiemi.
Její poslední inscenace Ti, kdo mluví za sebe (2021), Perché non Io (2022) a Osm krátkých skladeb ze života Ukrajinců pro západní publikum (2023) se zaměřují na problematiku osobní svobody.
Její projekty byly prezentovány na festivalech v České republice i v USA, Japonsku, Jižní Africe, Německu, Rakousku, Polsku, Slovinsku a dalších zemích.
Inscenace Obyčejní lidé (2018), kterou vytvořila společně s čínskou choreografkou a tanečnicí Wen Hui, byla uvedena v hlavním programu Festival D‘Avignon 2019 a Festival D‘Automne v Paříži 2019.