Mezinárodní festival Divadlo / Johan uvádí - Nitish Jain & collective: LŽIČKA POD NOS / Program Moving Station

18. 9. 2021, 14:00, Moving Station - malý sál
Nitish Jain & collective: LŽIČKA POD NOS

czech / english version
40 min.

Intimní multisenzorické představení pro tři účastníky. Páska přes oči, sluchátka, teplé dlaně. Zkoumáme péči a něhu skrze obyčejné příběhy inspirované mateřskými postavami z Erbenovy Kytice. Smyslové dobrodružství k vnitřnímu poznání a na podivuhodná místa: s pomocí taktilních předmětů, vůní, zvuků a především vaší fantazie.
 
An intimate, multisensory performance for 3 audience. A blindfold, headphones and warm hands. Inspired by the mother figures from Kytice by K. J. Erben, we explore the idea of tenderness and care, perception of the known and unknown tickling the mind, and stories of the earth: simple and plain. This is a sensory adventure to interesting places and inner discoveries through tactile touches, smells, stories and above all, imagination.
 
PRŮVODCI: Ivana Atanasova, Lara Hereu and Nitish Jain
VYPRAVĚČI: Petra Hauerova and Ivana Atanasova.
SOUND DESIGN: Daniel Valášek
DRAMATURGIE: Ran Jiao
PRODUKCE: Studio MoreThanThat & Antonie Dědečková
PODPOŘILI: Studio MoreThanThat, Skautský institut, Divadlo DISK, Přístav 18600
Premiéra: 27.5. 2019, Skautský institut (Studio SI)
 
 
SENSORY GUIDES: Ivana Atanasova, Lara Hereu and Nitish Jain
STORYTELLERS: Petra Hauerova and Ivana Atanasova.
SOUND DESIGN: Daniel Valášek
DRAMATURGIE: Ran Jiao
PRODUCTION: Studio MoreThanThat & Antonie Dědečková
WITH THE SUPPORT OF: Studio MoreThanThat, Skautský institut, Divadlo DISK, Přístav 18600
 

Nitish Jain (Indie), Ivana Atanasova (Makedonie) a Lara Hereu (Katalánsko) žijí momentálně v Praze, kde se seznámili během magisterských studií na DAMU a objevili společný zájem v tvorbě vícejazyčných představení. Ivana a Lara jsou profesionální herečky a studovaly autorské herectví, zatímco architekt Nitish na DAMU studoval scénografii. Dílo tohoto kolektivu zve diváky na smyslový zážitek s jedinečnými příběhy. Projekt vyrobilo umělecko-výzkumné Studio MoreThanThat, které se soustředí na prolínání architektury, imerzivního divadla a vyprávění skrze smyslové vjemy. 
 
Nitish Jain (India), Ivana Atanasova (Macedonia) and Lara Hereu (Catalonia), currently based in Prague, met during their master studies at DAMU and discovered a shared interest in creating devised and poly-lingual performances. Ivana and Lara are performers and professional actresses and studied Authorial Acting while Nitish is an architect by background and studied Scenography at DAMU. The collective’s work invites audiences to engage sensorially with unique environments and stories. This project is produced by Studio MoreThanThat - an artistic research practice that focuses on the intersection of architecture, immersive theatre and storytelling through sensory perception.