MOVE IN STATION: Sára Arnstein, Jiří Šimek: KEEP CALM / Ufftenživot / Program Moving Station

18. 4. 2018, 20:00

Dokument o dvou jedincích v nekonečném příběhu. Mozaika složená z monologů, asociativního pohybu, loutkohry, videa, přednášky nebo rapu. KEEP CALM čerpá z literatury, historie, kulturních stereotypů, internetu, z každodenní skutečnosti, která nás obklopuje.

Z recenzí:

"Vedle toho, že je Keep Calm velmi vtipné, také úspěšně propojuje improvizovaně působící rozvolněnost s pečlivě nazkoušenou pohybovou choreografií a je ojedinělou „hereckou“ inscenací mimo oblast činoherního divadla." 
(Barbora Etlíková pro Nadivadlo)

Jsme víc než #příroda. Jsme víc než #zvířata. #Svět nám patří – vždyť jsme vytvořili institut vlastnění a s ním i spoustu dalších věcí. Třeba #hrdinství. Máme sny, #stíny a fantazii. Co jsme si vymysleli, to taky žijeme. Možná proto se naše představy o světě hroutí, tuto skutečnost téměř nikdo nepřijímá a na bolest se berou léky. #Absurdní. Možná nám to pomalu dochází, a tak se smějeme a reflektujeme to, co cítíme, že reflektovat musíme. #Lajky a #sdílení nám nestačí.

 

Většina našich problémů pochází z jednoho zdroje. Jsme z jednoho zdroje. Občas, když vykoukneme z #bubliny, z reality ve které žijeme, spatříme nekonečno. Jsem #člověk, moudrý jedinec, rodinný příslušník, přítel, hrdina. Jsem velitel, součástka, činitel, ničitel, jsem vším. Kdo jsem? Odkud pocházím, ke komu patřím a ke komu ne? Patřím světu? Jednou umřu a stanu se Zemí, zvířetem, vesmírem. A co pak?
 

Zachovej klid a pokračuj” (KEEP CALM and CARRY ON) – válečný slogan, kterého se chopil internet a vytvořil z něj univerzální radu pro všechny situace. Stejně tak i samotná inscenace hledá univerzální návod na život. Dva performeři, každý sám a přitom spolu, zvou diváky, aby s nimi sdíleli pocity, které nejsou ani hledišti zcela neznámé. Chvílemi to vypadá jako šílený #chaos, ale nakonec není o nic chaotičtější než to, v čem žijeme – ve změti písní, hesel, sloganů a memů. V odcizeném světě sdílení, ve světě ironie, kýče, radosti a smutku. 
 

Každopádně #sranda musí bejt…
 

Tvůrci: Ufftenživot / Sára Arnstein, Jiří Šimek 
Dramaturgická spolupráce: Marta Ljubková
Light design: Tomáš Morávek, Štěpán Hejzlar
Scénografická spolupráce: Marie Gourdain
Hudba: Tomáš Vtípil 
Ruchy/zvuky/audionahrávky: Jiří Šimek, Sára Arnstein
Fotografie na plakát: Marek Bartoš
Produkce: Marianna Slováková
Trailer: Dominik Žižka, Jiří Šimek
Web: www.ufftenzivot.cz, facebook.com/ufftenzivot, instagram.com/ufftenzivot, twitter.com/ufften
Premiéra: 28.9. 2017, divadlo Alfred ve dvoře



Podpořili / poděkování: Projekt KEEP CALM je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky, Státního fondu kultury a městské části Praha 7. Projekt dále vznikl za podpory Motus, produkce divadla Alfred ve dvoře a rekreacnigenetika.cz. 
Za poskytnutí rezidencí děkujeme Cooltour Ostrava, Divadlo na cucky, Industra STAGE, Kredance (Rezi.dance v lese & Švestkový dvůr Malovice) a Studio ALTA. 

 

Ufftenživot je skupina věnující se autorskému divadlu. Sestává ze dvou kmenových členů: Sáry Arnstein a Jiřího Šimka. Oba absolvovali Katedru alternativního a loutkového divadla pražské DAMU v ateliéru herectví Petry Tejnorové. Za sebou mají 3 autorské inscenace: loutkové představení Králíček, projekt na pomezí slampoetry – multimédia – pohyb GoG a poslední, pohybovou inscenaci doplněnou slovem Loneliness&stuff. 

Ufftenživot chápe divadlo jako zážitek a prostor pro sdílení, ve kterém se dá vrátit k něčemu, na co už jsme dávno zapomněli, k naší přirozené spiritualitě, která je utlučená dnešním konzumním a rychlým způsobem života. Snaží se vytvářet zážitky, které diváka provokují k vlastnímu kritickému pohledu, k rozšiřování obzorů a novému pojmenovávání toho, co je kolem nás. „Absurdita a nekonzistence světa je pro nás inspirací. Věříme v nadhled, v divadlo jako dobré místo pro setkání a také v to, že zjednodušování je problém, doba a její charakter není nikdy černobílý, proto se snažíme mluvit o světě v jeho komplexnosti. Rádi zkoumáme paletu reality způsobem jejího zpochybňování a tím pro nás vzniká téma.“