Sláva Daubnerová (SK): SOLO LAMENTOSO / Program Moving Station

3. 12. 2019, 19:00
 

Sólová pohybově-vizuální performance inspirovaná bizarním případem zpívajícího domu ze Štúrova.

Inscenace Solo lamentoso je inspirovaná banálním příběhem na téma vzrůstající averze mezi lidmi. Vzbuzuje tak pocit, že i takto se může zrodit extremismus. Solo lamentoso vychází z reálného příběhu, který se nedávno objevil v médiích. Zpověď ženy, která si pouští operní árii, slouží Daubnerové k otevření nadčasových témat, jimiž jsou například nejednoznačnost pravdy nebo boj jednotlivce se společností. Autenticitu a dokumentárnost propojuje tato konceptuální experimentátorka s fikcí. Klade nám tak otázky o hranicích lidskosti a fungování člověka-outsidera v naší společnosti. Divadelnice vytvořila další inscenaci na pomezí dokumentárního, pohybového a výtvarně stylizovaného divadla.

Režisérka, autorka, performerka a herečka Sláva Daubnerová má v kontextu slovenského divadla osobité místo. Je známá především pro porušování zaběhaných konvencí v současném slovenském divadle a kombinováním rozličných žánrů v tematické i formální rovině.

Inscenace se zúčastnila festivalů na Slovensku, v Česku a v Rakousku.

Ocenění: Výroční cena Literárního fondu za text a režii 2016, Cena Studentské poroty na festivalu Nová dráma 2016, Nominace na Cenu nadace Tatrabanky v hlavní kategorii Divadlo (za text a režii Solo lamentoso), Dosky-nominace za Nejlepší režii 2016, Dosky-nominace za nejlepší inscenaci sezóny 2016    

Z veřejných zdrojů podpořil Fond na podporu umenia.

Autorka, režie, účinkující: Sláva Daubnerová
Scéna a kostýmy: Sláva Daubnerová
Choreografie: Renata Ptačin
Hudba a zvukový design: Matej Gyárfáš
Světelný design: Slavomír Šmálik
Světla: Ján Ptačin
Zvuk: Boris Adamčík
Překlad: Margit Garajszki, Zsuzsanna Gulyás
Hlasy do představení namluvili: Sláva Daubnerová, Petra Vajdová, Ján Gallovič
Produkce: Mana, s.r.o.
 

Slovenská režisérka, autorka, performerka a herečka Sláva Daubnerová si ve slovenském i českém divadelním kontextu vysloužila uznání za své dramatické kompozice na rozhraní divadla a performance. Většina jejích kreací přesahuje žánr činohry použitím nových médií a pohybu, a také rekonstrukcí a dekonstrukcí textů.
Jako renomovaná umělkyně je často zvána ke spolupráci na projektech v kamenných divadlech, pro které režírovala úspěšné inscenace.

Národní divadlo v Praze:
D. Šostakovič: Orango & Antiformalistický jarmark,
Ch. Gounod: Romeo a Julie,
L. Janáček: Výlety páně Broučkovy,
R. Ščedrin: Lolita;
Státní divadlo Košice: M. Piaček: 66 sezón
Slovenské národní divadlo v Bratislavě: S. Daubnerová:  Desatero a Zpívající dům
divadlo Aréna v Bratislavě: Povstání
HaDivadlo Brno:
S. Daubnerová: Soumrak samců,
Badisches Staatstheater Karlsruhe – Elfriede Jelinek: Am Königsweg

V roce 2006 založila profesionální divadelní platformu P.A.T., v jejímž rámci pokračuje v konceptuálním výzkumu otázek umění a adaptacích děl známých autorů. Zvláštní postavení v její tvorbě zaujímají monodramatické kompozice. Scénicky zpracovala životopisy umělkyň Magdy Husákové Lokvencové, Louise Bourgeois a Francesky Woodman.