Spitfire Company a Miřenka Čechová: BALETKY / Program Moving Station

12. 4. 2022, 19:00, Moving Station
 

Rebelie, jediné možné východisko, jak se utkat s dusivou nesvobodou?
Scénický multimediální projekt Baletky je abstraktním ponorem do duše dívky bojující proti despotickému, dogmatickému systému a ztrátě vlastní identity. Za doprovodu bizarního a černého humoru, živé hudby, rytmizovaných textů a fyzické exprese, sledujeme člověka zápasícího se zaslepenou poslušností, sebedestrukcí a strachem nedostát svému snu. To vše na pozadí surreálných obrazů, výtvarných objektů reprezentujících univerzálně platné fenomény manipulace a teroru. Baletky jsou příběhem všech, kteří odmítají být zkrocená medvíďata.
 
KONCEPT, PERFORMANCE: Miřenka Čechová
HUDBA: Martin Tvrdý
HUDBA LIVE: Mary C
DRAMATURGIE: Martina Kinská
VIDEO: Tereza Vejvodová
ANIMACE: Linda Arbanová
KOSTÝMY A OBJEKTY: Eva Matoušová
SCÉNOGRAFIE A VÝPRAVA: Eva Matoušová, Petr Boháč, Honza Tomšů
REŽIJNÍ A HERECKÁ SPOLUPRÁCE: Tereza Dočkalová, Janka Ryšánek Schmiedtová
LIGHT DESIGN: Filip Horn
FOTO: Ondřej Košík
 
Na toto představení lze uplatnit předplatné Moving Station 2021/2022.

Být produktem systému. Výkonné kolečko, které se nesmí porouchat, nesmí vybočit, nesmí dokonce ani příliš excelovat. Stát, systém, instituce, škola, vzdělání, zaměstnavatel. Všichni chtějí mít „perfektního“ zaměstnance, produkujícího poslušný a bezpečný výrobek – slepou verzi sebe sama. Stejnokroj, stejnomyšlení, stejnomožnosti. V tomhle příběhu je to stejnodres, stejnodrdol, stejnopiškoty a stejnopohyby zabitých dětských dušiček.
 
Stejně jako hybridní projekt metaBaletky, vychází i divadelní dramatizace z knižní předlohy Baletky Miřenky Čechové, která vyšla v únoru 2020 v nakladatelství Paseka.