T.I.T.S. - Tumor: karcinogenní romance - ZRUŠENO / Program Moving Station

13. 10. 2020, 19:00

Vážení diváci, z důvodu koronavirových opatření nahrazujeme inscenaci Cult of Busy mezinárodní skupiny T.I.T.S. inscenací Tumor téhož souboru. Děkujeme za pochopení.

Žijou si svým životem. A náhle, osud tomu chtěl, se jejich cesty protnou. Od teď už nebude nic, jak bylo. Od teď už bude všechno jinak.
Možná by měli spolu začít konečně mluvit. Musí to přece mít nějaký důvod, proč se potkali. Vydávají se spolu na cestu a budou si toho muset říct hodně. Možná by si začali i konečně rozumět. Tomu celému rozumět. Achjo, kdyby bylo všechno jako dřív… Jenže to už nikdy nebude. 

Inscenace vznikla v koprodukci s A studiem Rubin a Studiem Alta.

AUTOR: T.I.T.S.
TEXT: Dagmar Radová & T.I.T.S.
KONCEPT & REŽIE: Nela H. Kornetová
DRAMATURGIE: Dagmar Radová a Lucie Ferenzová
SCÉNOGRAFIE & VIDEO: Jan Hajdelak Husták
HUDBA & ZVUK: Ondřej Sifon Anděra
POHYBOVÁ SPOLUPRÁCE: Matthew Rogers
PODĚKOVÁNÍ: Lærke Grøntved
HRAJÍ: Nela H. Kornetová & Jaro Viňarský / Gregers Andreas Kroksleiven-Hansen

Tumor - karcinogenní romance“ je silně smyslová inscenace propojující pohyb, vizualitu a slovo. Jako své téma si bere rakovinu a její projevy nejen v somatické, ale i psychické, sociální a duchovní rovině. T.I.T.S. v této performanci zkoumají spojení mezi tumory a naší společností na základě tvrzení, že každá doba má svou chorobu. Jak prožíváme společnost, ve které žijeme? Jaké fenomény se podezřele podobají chování rakoviny? Je možné milovat něco, co nás může zabít? 
 
Očekávat můžete tumor jako humor, nádor jako motor, rakovinu jako kocovinu. Přijďte prostě zažít na vlastní kůži epickou cestu za nalezením lásky a míru s tím nejméně myslitelným.
 
#love&peacewiththedeadlydisease
 
T.I.T.S. je nezávislá mezinárodní proměnlivá skupina, která se začala formovat během studia na Norské divadelní akademii ve Fredrikstadu. T.I.T.S. často pracují v nehierarchických konstelacích s myšlenkami vyvíjenými kolektivně. Zkoumají možnosti hybridních divadelních forem mezi hrou a choreografií, zvukem, obrazem a tělem. Nela H.Kornetová jako umělecká šéfka iniciuje všechny audiovizuální projekty zaměřené na témata, k nimž se publikum může vztahovat instinktivně.
 
Česká republika a rakovina v číslech
S určitou nadsázkou lze říci, že tak či onak se s nádorovým onemocněním v průběhu svého života setkáme všichni bez výjimky. Nikdo z nás si nemůže o sobě dovolit říct, že se ho onkologické onemocnění netýká, nemocného zhoubným nádorem najdeme prakticky v každé širší rodině. S prodlužující se délkou lidského života paradoxně narůstá i pravděpodobnost, že nás postihne zhoubný nádor. Zjednodušeně řečeno je to tím, že více lidí se nádoru „dožije“.
Statistika hovoří jasně - každý 3. obyvatel České republiky v průběhu svého života onemocní rakovinou a každý čtvrtý na ni zemře.
  • Každoročně onemocní v České republice více než 96 500 lidí zhoubným novotvarem.
  • V roce 2016 celkem žilo v České republice téměř 562 329 osob, u kterých bylo v daném roce nebo dříve diagnostikováno onkologické onemocnění. To je jako by onemocněli všichni obyvatelé našeho druhého největšího města Brna a ještě navíc celý Turnov.
  • V roce 2016 zemřelo v České republice na rakovinu 27 261 lidí, úmrtnost na zhoubné nádory vykazuje v absolutních číslech stagnaci!
  • Incidence zhoubných novotvarů v České republice v dlouhodobém pohledu roste.
  • Podle populačních dat a kvalifikovaných odhadů a statistiků a onkologů v roce 2018 očekáváme 7 403 nově diagnostikovaných zhoubných nádorů prsu u žen, 8 095 zhoubných nádorů tlustého střeva a konečníku, 4 162 zhoubných nádorů plic a 2 610 zhoubných nádorů ledvin. 
(https://www.linkos.cz/narodni-onkologicky-program/co-musite-vedet/ceska-republika-a-rakovina-v-cislech/)