Tanec Praha / CLarice Lima & col. (BR/PR/SI): WOODS / Program Moving Station

7. 6. 2022, 18:00, Smetanovy sady - U Branky

Zastavte se na moment po cestě městem v jedinečném, pestrém lese. Woods, kdesi na pomezí tance, performance a vizuálního umění, nás kreativním a poetickým způsobem vyzývá podívat se na palčivé současné otázky klimatických změn a života v naší společnosti. To vše z neotřelého úhlu pohledu, doslova „vzhůru nohama“. Performerky z Brazílie, Portugalska a Slovinska se společně s účastníky z řad široké veřejnosti mění v urostlé stromy. Jak dlouho vydrží stát na hlavě? A jak dlouho ještě přežijí naše lesy? 
 
WOODS je výzva k dialogu o současné společnosti a klimatických změnách. Umělecká performance jako reflexe potřeby dát odpověď světu, který volá po změně.

 

V jádru projektu stojí udržitelnost. Stejně jako rozmanitá příroda, účinkující z řad veřejnosti vystupují v pestrých sukních nejrůznějších barev, vzorů a textur. Všechny vznikly metodou upcyklace z odpadního materiálu, který by na trhu už nenašel své využití. Autorky využívají k přepravě z místa na místo dopravní společnosti, které se snaží zanechávat za sebou co nejmenší uhlíkovou stopu.

Umělkyně si ale přejí, aby po nich nějaká stopa přece jen zůstala, a výtěžek z dobrovolného vstupného, které můžete věnovat i vy, poputuje na podporu ukrajinských umělkyň, které uprchly před válkou, a jejich rodin.

 

TVORBA: Clarice Lima (BR), Catarina Saraiva (PT), Nina Fajdiga (SL), Aline Bonamin (BR) 
CHOREOGRAFIE, REŽIE: Clarice Lima
DRAMATURGIE: Catarina Saraiva
POHYBOVÁ ASISTENCE: Nina Fajdiga, Aline Bonamin 
PERFORMERKY: Nina Fajdiga, Aline Bonamin, místní účastníci |local participants
KOSTÝMY: Onono / Ad Ferrera, Sirley Ferreira, Maria Elizabete Vasconcelos
KOPRODUKCE: Big Pulse Dance Alliance, v koprodukci | coproduced by festival TANEC PRAHA (CZ), New Baltic Dance (LTU), Sismògraf Dance Festival (ESP), Julidans (NLD), uvedeno | presented by Tanz im August/HAU Hebbel am Ufer (DE), spolufinancováno programem Kreativní Evropa EU | co-funded by the Creative Europe EU programme
PRODUKCE, MANAGEMENT: Linha de Fuga Associação Cultural (PT) 
 
Woods není jen pohybová performance. Je to výzva k dialogu o současné společnosti  a klimatických změnách. Potřeba dát odpověď světu, který volá po změně. Protože neexistuje žádná planeta B.
 
V jádru projektu stojí udržitelnost. Stejně jako rozmanitá příroda, performeři vystupují v pestrých sukních nejrůznějších barev, vzorů a textur. Každá je jiná. Byly totiž vytvořené ve spolupráci s módními návrháři a velkými značkami na základě takzvané „upcyklace“ – a z odpadního materiálu, který by na trhu už nenašel své využití, vznikly působivé kostýmy pro představení. Inspiraci nacházejí v práci brazilského architekta Burle Marxe, argentinské textilní umělkyně Alexandry Kehayoglou a brazilské umělkyně Lygie Pape.
 
Pohonem celého projektu je solidarita a empatie. Performeři různého věku, národnosti a pohlaví tvoří jednotný les urostlých stromů, jejichž síla spočívá v jejich rozdílnosti a vzájemné podpoře. My-příroda to společně zvládneme. Přežijeme!