V KYJEVĚ SE NESTŘÍLÍ - beseda o Ukrajině a projekce filmu / Program Moving Station

1. 3. 2022, 18:00, Moving Station

Ukrajina. Výsostně současné téma, titulky na předních místech novin a válka, hybridní i fyzická, na spadnutí a v přímém přenosu.
 
Rusko přitom vede svébytnou formu války proti Ukrajině už téměř deset let - okupovaný Krym vydává za své území, o probíhající válce hybridní víme či spíše jaksi tušíme, Donbas je středobodem sváru už dlouhou dobu.
 
Zveme Vás na projekci filmu režiséra Jakuba Šedého a našeho kolegy Martina Ocknechta, který strávil několik týdnů na ukrajinské frontě a na Ukrajině delší dobu žil. Snímek ukazuje probouzející se občanskou společnost, kde pomoc sobě a druhým berou lidé do vlastních rukou.
 
Součástí programu bude diskuze s tvůrci filmu, videohovor s představiteli kyjevského kulturnho centra Izolyatsia a představiteli plzeňských neziskových organizací, které koordinují pomoc směřující na Ukrajinu.
Večer zakončíme s odborníky na duševní zdraví ze spolku Ledovec a to i za účasti v Plzni žijících Ukrajinců.

Projekci a debatu Vám přináší Pamět Národa Plzeňský kraj ve spolupráci s Moving Station a festivalem Finále Plzeň. Akce je výrazem podpory Ukrajině a jejím občanům a zároveň jednoznačným odmítnutím ruské agrese.
 
V Kyjevě se nestřílí / Jakub Šedý / Česko / 2020 / 30 min – Od začátku války v roce 2014 trpí sociální služby na Ukrajině nedostatkem peněz. Pomocnou ruku tak lidé nacházejí na překvapivých místech. V pizzerii, křesťanském centru, či v pravicovém nacionalistickém hnutí. „Někdy se cítím jako z obrazu „Výkřik“. Nedokázala bych ale tady bez toho být,“ říká zakladatelka psího útulku, ve kterém žijí i desítky zvířat z válečných zón. Film je sérií setkání s probouzející se ukrajinskou občanskou společností. Pomoc sobě a druhým zde berou lidé do vlastních rukou.