Vernisáž venkovní výstavy "Moving Station - 20 let alternativy na kolejích" / Program Moving Station

2. 9. 2020, 17:00, U Branky

Srdečně Vás zveme na vernisáž výstavy o 20 letech divadla, tance, výtvarného umění a tvůrčího experimentu v Moving Station, na nádraží Plzeň - Jižní Předměstí, která se uskuteční ve středu 2. září od 17 hodin U Branky (ve Smetanových sadech, naproti Studijní vědecké knihovně Plzeňskéh kraje).
 
Výstava bude k vidění po celé září.

"Vypadalo to jako dobrodružství na týden, dva…
Staré obrazy dělnické, od kouře a oleje umaštěné, Plzně se postupně začaly vytrácet… Ve městě ještě chátraly staré nepotřebné budovy, skladiště, továrny, kasárna. Asi už mi z paměti nevymizí ten den na konci září 2000, kdy jsme poprvé otevřeli zamřížované, zabedněné dveře. V hale jsme vyplašili hejno holubů, kteří svým vzletem sesypali kusy omítky. Budovou profukoval vítr a ozvučoval různě vytrčené zbytky oken, dveří, po zemi mnohé další trosky čehosi z minulého života… Bylo to dobrodružství, trochu provokace, trochu nápad realizovat tady a teď něco z ještě čerstvých zážitků a okouzlení z otevřené Evropy.
 
Bylo to dobrodružství na týden, dva...
Chtěli jsme dělat věci po svém, jinak, otevírat prostor, zkoušet, experimentovat, potkávat se, čeřit, hemžit se.
 
HEMŽÍCÍ SE ZASTÁVKA – MOVING STATION 2000
Zvláštní a jedinečná dynamika: tvůrčí pokora, jistá společenská skromnost a menšinová nesmělost dostala s novou adresou drzá punková křídla. Na začátku bylo čerstvé, malé, nadšené občanské sdružení a jedno malé experimentující divadlo. Synergie umění, vzdělávání a komunitní spolupráce se propojily a nadále spojují, bublají, kvasí, vřou.
 
HEMŽÍCÍ SE ZASTÁVKA – MOVING STATION 2020
Evropské kulturní a sociální centrum. Dynamika se nevytratila, stále trvá a zúročuje se jako příklad, jako inspirace pro další. Experimentující tvorba, drzá témata a často provokující forma, nezvyklé přístupy ke světu i k tvorbě, chuť sdílet, nebát se riskovat. Jsme pořád “hemžící se zastávka”, jsme v pohybu, jsme u nových a nových rozjezdů, vzletů.
Bylo to dobrodružství na týden, dva… a teď je to dvacet let. "
 
Roman Černík, umělecký ředitel Moving Station